https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na wniosek stowarzyszenia

Tekst i fot. DOMINIK FIJAŁKOWSKI
Z okazji jubileuszu wiele osób odwiedzało szkolne muzeum
Z okazji jubileuszu wiele osób odwiedzało szkolne muzeum
Rok 2005 należał do I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Zasłużona placówka obchodziła 150-lecie powstania.

Na wniosek stowarzyszenia

Uchwałę o ogłoszeniu "2005" Rokiem Liceum Jana Kasprowicza podjęła Rada Miejska Inowrocławia na wniosek Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. J. Kasprowicza. "Aktem tym pragniemy podkreślić ścisłe historyczne związki miasta ze szkołą oraz równocześnie dać wyraz hołdu dla jej dokonań i osiągnięć" - napisał w grudniu 2004 roku Jan Koziorowski, przewodniczący Rady Miejskiej Inowrocławia.

Ważny dzień

Do auli I LO przybył także mgr Zdzisław Żyliński, były dyrektor „Kaspra”, za rządów którego rozpoczęły się obchody Roku Liceum Jana Kasprowicza
Do auli I LO przybył także mgr Zdzisław Żyliński, były dyrektor „Kaspra”, za rządów którego rozpoczęły się obchody Roku Liceum Jana Kasprowicza

W zakończeniu jubileuszowych obchodów i rozdaniu nagród uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z gimnazjów i szkół średnich z całego kraju

Jednym z ważniejszych dni roku jubileuszowego był 12 marca 2005. Uroczystości zainaugurowała msza święta, którą celebrował sam prymas Polski Józef Glemp, absolwent "Kaspra". Wśród gości byli metropolita gnieźnieński, arcybiskup Henryk Muszyński i arcybiskup Tomasz Peta oraz przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich. Licznie reprezentowane było grono absolwentów gimnazjum i liceum. Po mszy, w Teatrze Miejskim uhonorowano zasłużonych nauczycieli i pracowników szkoły jubilatki. Odbył się także spektakl "Otwarte drzwi", wyreżyserowany przez mgr Elzbietę Piniewską według scenariusza mgr Edmunda Mikołajczaka. W postacie bohaterów przedstawienia wcielili się uczniowie i pedagodzy "Kaspra".

Nowy dyrektor

Ważne dla I LO im. Jana Kasprowicza wydarzenia miały miejsce we wrześniu 2005. Po wielu latach zakończył kierowanie szkołą mgr Zdzisław Żyliński. Nowym dyrektorem został mgr Grzegorz Roszak. Natomiast 24 września odbył się wielki IV Zjazd Absolwentów i Wychowanków Gimnazjum i Liceum Jana Kasprowicza. Korzenie tej imprezy sięgają 1922 roku. Zjazd połączony był z obchodami 60-lecia Szkolnego Klubu Sportowego "Kasprowicz". Oficjalne otwarcie imprezy, na którą zjechali "kasprowiczanie" nie tylko z całej Polski, ale i z całego świata odbyło się w inowrocławskiej hali widowiskowo-sportowej. Były liczne odznaczenia, nagrody i... polonez na sto par w wykonaniu uczniów klas drugich I LO.

Rok nadzwyczajny

Święto szkoły zakończono i podsumowano już w 2006 roku. Nauczyciele i uczniowie liceum są zgodni co do jednego - rok 2005 z pewnością był przepowiadany I LO w horoskopach. "Kasper" obchodził 150-lecie powstania i 60-lecie SKS. Był to także rok wspaniałych sukcesów uczniów w olimpiadach przedmiotowych, a także nowej matury, ważnych przemyśleń, rozwiązań i wytyczania dróg dla nowych pokoleń "kasprowiczan".

Na zakończenie

Do auli I LO przybył także mgr Zdzisław Żyliński, były dyrektor "Kaspra", za rządów którego rozpoczęły się obchody Roku Liceum Jana Kasprowicza

W uroczystości podsumowującej Rok Liceum Jana Kasprowicza udział wziął dr Wacław Lewandowski z UMK w Toruniu. Wygłosił wykład na temat współczesnych pierwiastków w twórczości patrona szkoły jubilatki. W spotkaniu kończącym jubileusz uczestniczyli też uczniowie z wielu szkół Polski, którzy brali udzial w konkursach ogłoszonych w ramach Roku Liceum Jana Kasprowicza.
Laureatami III Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego pod patronatem prymasa Józefa Glempa, zorganizowanego przez mgr Elżbietę Piniewską zostali: Magdalena Mrozek z I LO w Rybniku, Kacper Chamot z ZSO nr 1 w Bolesławcu, Michał Rogalski z I LO w Koszalinie, Natalia Pietrulewicz z I LO w Zielonej Górze i Magdalena Pietrzak z VI LO w Bydgoszczy. Nagrodzono też uczestników konkursów regionalnych poświęconych Janowi Kasprowiczowi oraz 60-leciu SKS "Kasprowicz".

Wybrane dla Ciebie

Pociąg z Polski do Chorwacji w wakacje? Tak dojedziesz z Bydgoszczy

NOWE FAKTY
Pociąg z Polski do Chorwacji w wakacje? Tak dojedziesz z Bydgoszczy

Pociągiem z Polski do Chorwacji! Już od czerwca! Tak dojedziemy z miast regionu

Pociągiem z Polski do Chorwacji! Już od czerwca! Tak dojedziemy z miast regionu

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska