https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Oni odeszli. Wspomnienia o zmarłych mieszkańcach Golubia-Dobrzynia i zasłużonych dla miasta

Karolina Rokitnicka
Opracowanie:
Colagge PP, ze zdjęć MiPBP, Pixabay
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Golubiu-Dobrzyniu przygotowała wspomnienia o znanych mieszkańcach miasta, zasłużonych w pracy zawodowej i społecznej, których dziś już nie ma z nami.

W gronie wspominanych mieszkańców Zasłużonych-Niezapomnianych jest m.in. Jan Jagodziński (1928-2017) - nauczyciel, poeta, społecznik, dobrzynianin, miłośnik historii obu miast. Kochał miejsce, w którym się urodził, mieszkał i żył. W swoich wierszach opisywał ludzi, miejsca i wydarzenia, które tworzą obraz dawnej epoki i przywołują miniony czas.

- W parku miejskim stoi ławeczka Jana Jagodzińskiego, którą ufundowało Stowarzyszenie Przywrócić Pamięć. Pan Jan był też przyjacielem naszej biblioteki, w której miał spotkania autorskie. Był wielkimi miłośnikiem historii Golubia-Dobrzynia - informuje Ewa Kaźmierkiewicz, p.o. dyrektora Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Golubiu-Dobrzyniu i działaczka Stowarzyszenia Przywrócić Pamięć.

Wśród Zasłużonych-Niezapomnianych jest też dr Franciszek Ciszewski (1870-1946) - lekarz bezgranicznie oddany posłudze drugiemu człowiekowi. Był posłem na sejm pierwszej kadencji Il Rzeczypospolitej oraz burmistrzem Dobrzynia n/Drwęcą w latach 1919-1920. Działał społecznie i kulturalnie, zaangażowany w ufundowanie Figury Matki Bożej. W dniu Święta Niepodległości 11 listopada 2019 roku na budynku przy ul. Plac Tysiąclecia 16, gdzie mieszkał i prowadził gabinet lekarski (1912-1946) dr Ciszewski, została odsłonięta tablica pamiątkowa. Ufundowało ją Stowarzyszenie Przywrócić Pamięć .

Znaną zasłużoną dla Golubia-Dobrzynia postacią jest też Feliks Rozkwitalski (1908-2005). W latach 1948-1972 był kierownikiem i dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 1. Kilka pokoleń pamięta go jako zasłużonego nauczyciela i wychowawcę młodzieży. Był oficerem Wojska Polskiego, uczestnikiem kampanii wrześniowej, osadzonym więźniem dwóch obozów jenieckich. Po wyzwoleniu obozu trafił do służby w Polskim Czerwonym Krzyżu. Pełnił służbę w placówce przy II Korpusie Polskim (Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie). W latach 1945-1947 pracował m.in. w Austrii i we Włoszech. Po powrocie do kraju podjął pracę w Szkole Powszechnej w Golubiu.

W piątek 8 listopada o godz.14 zostanie odsłonięta tablica poświęcona Feliksowi Rozkwitalskiemu w Szkole Podstawowej nr 1 im. Konstytucji 3 Maja w Golubiu-Dobrzyniu.

Wśród zasłużonych dla miasta jest też Artur Reiske (1879-1959), który był kapitanem Wojska Polskiego, uczestniczył w walkach z bolszewikami w bitwie pod Brodnicą w 1920 roku. Był burmistrzem Golubia w latach 1934-1339. To wybitny działacz społeczny i narodowy. Jest autorem książki „Golub na przestrzeni dziejów”. To także zasłużony, długoletni nauczyciel, dyrektor Miejskiego Liceum i Gimnazjum Koedukacyjnego w latach 1947-1952. Represjonowany przez władze stalinowskie, zdegradowany z zawodu nauczyciela. Po opuszczeniu Golubia-Dobrzynia zamieszkał w Toruniu, gdzie pracował w szkole jako woźny. Zmarł w 1959 roku, pochowany został na Cmentarzu Garnizonowym obecnie jest to Cmentarz Komunalny przy ul. Grudziądzu 192/196 w Toruniu

Z okazji Dnia Wszystkich Świętych warto wspomnieć także tych, którzy odeszli z Koła Rodzin Sybiraków. To: Krzysztof Witkowski, Marian Wąsewicz, Kornelia Trędewicz, Władysław i Anna Orfin oraz Henryk Holtz. Połączyła ich tragiczny los ich przodków wywiezionych na Syberię oraz miłość do lokalnej historii.

W ostatnich dniach bibliotekarze odwiedzili grób zmarłego pracownika placówki i wspomnieli o Zbigniewie Żebrowskim. Był on też wieloletnim samorządowcem (zastępcą przewodniczącego Rady Miasta Golubia-Dobrzynia 1998-2002, przewodniczącym RM 2002-2006, radnym RM 2006-2010). Angażował się w lokalne wydarzenia aktywizujące mieszkańców (m.in. Festiwal Piosenki Angielskiej, "Cała Polska czyta dzieciom"), koordynował w naszym mieście projekt "Kraszewski - Komputery dla Bibliotek".

Biblioteka przygotowała także wystawę "Odeszli w 2024", na której wspomniano znanych Polaków, m.in. aktorów, prezenterów, sportowców.

- 1 listopada wspominamy wszystkich, którzy żyli przed nam, naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty oraz zapalając znicze. W tym dniu na pierwszym planie stawiamy tych, których już z nami nie ma, najważniejsi są zmarli i pamięć o tych, co odeszli. W siedzibie biblioteki głównej przygotowano wystawę czasową, w której i przypominamy znane osoby, które zmarły w ostatnim roku - informuje MiPBP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska