Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nabór do szkół ponadpodstawowych w powiecie sępoleńskim. Renesans szkół zawodowych, mniejszy nabór w liceach

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Dyrektor LO w Sępólnie, Tomasz Cyganek, nie dopuszcza możliwości, by nie została utworzona klasa pierwsza
Dyrektor LO w Sępólnie, Tomasz Cyganek, nie dopuszcza możliwości, by nie została utworzona klasa pierwsza Sandra Szymańska
Wstępnie naukę w szkołach powiatu ponadpodstawowych sępoleńskiego chce rozpocząć 209 absolwentów klas ósmych. Kiedy rok temu szkoły prowadziły tzw. podwójny nabór, naukę w klasach pierwszych kontynuowało 500 absolwentów klas ósmych i gimnazjum. Już teraz widać, że młodzież bardziej jest zainteresowana podjęciem nauki w szkołach branżowych i technikach, aniżeli w liceach.

W tym roku mury szkół podstawowych w powiecie opuściło 395 uczniów. Wstępnie w roku szkolnym 2020/2021 w szkołach ponadpodstawowych, które prowadzi powiat, chce się uczyć 209 osób. Tyle oryginałów świadectw złożyli absolwenci szkół podstawowych. Pierwotnie podań było 315.

Wstępna rekrutacja do szkół powiatu sępoleńskiego

Według danych wydziału edukacji Starostwa Powiatowego w Sępólnie najwięcej podań młodzież złożyła w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku – 124, z czego oryginałów jest 94 (w technikum 65, w szkole branżowej 29). Do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie wpłynęło 98 podań, ale oryginały to 68: w szkole branżowej 41, w technikum 27. Do Liceum Ogólnokształcącego w Więcborku podania złożyło 65 osób, z czego 39 to oryginały.

Niepokojące informacje spływają z Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie, gdzie tylko 8 osób złożyło oryginały świadectw. Wstępnie, podań było 28. - Na bieżąco analizujemy sytuację. Trochę nas to zaskoczyło, ponieważ w ubiegłym roku przygotowana oferta edukacyjna z podziałem na trzy tradycyjne profile zadziałała. W tym roku widocznie nie spełniła oczekiwań absolwentów i ich rodziców – ocenia dyrektor szkoły Tomasz Cyganek.

Zaskoczyła nas ta sytuacja. Do oferty edukacyjnej wprowadzimy zmiany - Tomasz Cyganek, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie Krajeńskim

Jak dodaje dyrektor, szkoła jest otwarta na zmiany, dlatego zmodyfikuje nieco ofertę. - Z puli przedmiotów realizowanych w zakresie rozszerzonym, uczniowie będą mogli wybierać przedmioty i łączyć je według uznania w bloki. A dodatkowo będziemy kierować ofertę dotyczącą nowego profilu psychologiczno-społecznego z biologią, czyli elementy psychologii i wiedzą o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym – zapowiada.

Trwa głosowanie...

Czy kierunki inżynierskie to przyszłość edukacji?

Czy możliwe, by od przyszłego roku szkolnego w sępoleńskim ogólniaku nie została utworzona choćby jedna klasa pierwsza? - Nie przewidujemy takiego scenariusza. Czekamy. Ostateczny termin składania oryginałów dokumentów, czyli świadectwa ukończenia szkoły i oryginałów zaświadczenia o wynikach egzaminów ósmoklasisty mija 18 sierpnia - mówi.

Teoretycznie sytuacja może się zmienić. Listy przyjętych kandydatów zostaną ogłoszone 19 sierpnia.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska