W tym roku naukę w pierwszych klasach rozpocznie 244 uczniów w dziewięciu oddziałach. To niecałe 62 procent absolwentów szkół podstawowych z powiatu sępoleńskiego. W ubiegłym roku było to 500 osób (66 proc. absolwentów), jednak ta liczba wynika z tzw. podwójnego naboru – szkolne mury opuścili uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i gimnazjów.
Wyniki naboru do szkół prowadzonych przez powiat sępoleński
Najwięcej młodzieży naukę kontynuować będzie w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku. W dwóch pierwszych klasach technikum i jednej branżowej kształcić się będzie 90 osób. W Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie naukę wybrało 85 osób. Zostaną utworzone dwa oddziały klasy pierwszej szkoły branżowej i jeden oddział technikum. Z kolei w Liceum Ogólnokształcącym w Więcborku w dwóch klasach pierwszych kształcić się będzie 52 uczniów. Najmniej młodzieży naukę rozpocznie w Liceum Ogólnokształcącym w Sępólnie. Przyjętych zostało tam 17 osób. Decyzją zarządu powiatu utworzony został jeden oddział klasy pierwszej. W całej szkole w roku szkolnym 2020/2021 uczyć się będzie 97 osób.
- Szkoły mamy piękne, tylko jeden podstawowy w problem – brak w nich uczniów. Skupiam się na liceum w Sępólnie. To bardzo niepokojące. Musimy naprawdę się zastanowić, czy jest sens taką szkołę utrzymywać. Uczniów jest bardzo mało, a koszty są bardzo duże – skomentowała radna Zofia Krzemińska.
- Czekają nas trudne dyskusje nad losem oświaty w naszym powiecie i trudne decyzje do podjęcia – zapowiedział Tadych.
Mówi się o połączeniu dwóch sępoleńskich szkół. - Czy odbyły się rozmowy przedstawicieli zarządu powiatu z dyrektorem liceum i ZSP w Sępólnie, na temat tego, który budynek byłby lepszy dla obu szkół? - zapytał radny Andrzej Chatłas.
Starosta odpowiedział, że jesienią odbędą się wspólne posiedzenia zarządu i komisji oświaty. W rozmowach uczestniczyć będzie też grono pedagogiczne obu placówek.
