W szkołach, dla których organem prowadzącym jest Urząd Miasta we Włocławku na rok szkolny 2019/2020, zaplanowano 110 oddziałów, w tym 8 integracyjnych, w których przygotowano 3180 miejsc dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów.
W LMK, Baczyńskim i Ekonomiku utworzono klasy integracyjne. W III LO - dwa oddziały po szkole podstawowej, w IV LO - jeden po szkole podstawowej i w Zespole Szkół Ekonomicznych - jeden po gimnazjum.
Największe zainteresowanie we Włocławku było w liceami ogólnokształcącymi, mniejsze w technikami, a najmniejsze w szkołami branżowymi. Najbardziej popularny okazał się "Kopernik", a zwłaszcza profil biologiczno-chemiczny. Po szkole podstawowej 1,7 kandydata przypadało na jedno miejsce w II LO, a po gimnazjum 2,7.
- Nie ma takiej sytuacji, by dziecko nie mogło kontynuować nauki w naszym mieście. Czasami jednak nie jest to zgodne z oczekiwaniami rodziców. - uważa Barbara Moraczewska.
Niewykluczone więc, że osoby, które chciały się uczyć w liceum, będą zmuszone uczęszczać do technikum.
- Chciałam się dostać na profil biologiczno-chemiczny i udało się, ale nie było łatwo - mówi Zuzanna Przybysz, która dostała się do I LO im. Ziemi Kujawskiej. - Próg był dość wysoki. Ale jest dobrze, cieszymy się i czekamy na początek nauki we wrześniu.
Aleksandra Podlewska również będzie chodzić do LZK: - Do tego dochodzi też nasz stres, sytuacja w szkołach i strajki nauczycieli nałożyły się na nasze przygotowania, więc warunki nie były sprzyjające. Egzaminy w szkołach też były na niezłym poziomie. Na szczęście teraz już wakacje, można wreszcie odpocząć.
Mówi Małgorzata Bisaga, dyrektor I LO im. Ziemi Kujawskiej: - Rekrutacja w tym roku jest bardzo dobra - mamy więcej kandydatów, niż jesteśmy w stanie przyjąć. Z jednej strony nas to cieszy, ale z drugiej też przykro, bo nie możemy przyjąć wszystkich chętnych, którzy wymarzyli sobie LZK jako przyszłą szkołę. Otworzyliśmy w sumie osiem klas, cztery po podstawówce i cztery po gimnazjum - trzy klasy mat-fiz, trzy klasy biolchem i dwie społeczno-prawne. Wszędzie mamy wysokie progi punktowe i piękne świadectwa.
- Utworzyliśmy dziesięć klas po trzydzieści osób, nie ma ani jednego wolnego miejsca - dodaje Małgorzata Ćwikowska, dyrektor II LO im. M. Kopernika. - Ubiegało się mniej osób niż było miejsc, ale przeszły do nas osoby z innych liceów, które wybrały sobie "Kopernika" jako szkołę drugiego wyboru. Te dzieciaki wyparły młodzież, która wybrała sobie "Kopernika" jako szkołę pierwszego wyboru. Teraz będą się uczyć na przykład w "Baczyńskim".
Są jeszcze wolne miejsca w V LO - zarówno po szkole podstawowej (8), jak i po gimnazjum (4), poza tym w Baczyńskim - 6 osób po gimnazjum. W zespołach szkół wolne miejsca prezentują się następująco: Zespół Szkół Budowlanych 9 w technikum i 11 w szkole branżowej (dawna zawodówka) dla absolwentów gimnazjum i 14 w technikum oraz 10 w szkole branżowej dla absolwentów podstawówek.
Wideo. Wyniki naboru do I LO im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku na rok szkolny 2019/2020
W Zespole Szkół Chemicznych są jeszcze 2 miejsca w technikum i 21 w szkole branżowej dla absolwentów gimnazjów. Jest też 26 miejsca w szkole branżowej dla absolwentów podstawówek.
Zespół Szkół Ekonomicznych dysponuje tylko 8 miejscami w technikum dla absolwentów podstawówek, a Zespół Szkół Elektrycznych miejscami w technikach - 3 dla gimnazjalistów i 4 dla absolwentów szkół podstawowych.
W Zespole Szkół Samochodowych w technikum po gimnazjum jest 15 miejsc i 2 w szkole branżowej, a dla absolwentów podstawówek 18 w technikum i 6 szkole branżowej.
W Zespole Szkół Technicznych jest 17 miejsc w technikum po szkole gimnazjalnej i 16 w szkole branżowej po podstawówce.
W sumie jest 90 miejsc na podbudowie gimnazjum i 113 miejsc na podbudowie szkoły podstawowej.
Rekrutacja pokazała też, że są osoby, które nie zakwalifikowały się do żadnej placówki - 91 po gimnazjum i 76 po podstawówce.
- Być może są to osoby, które wybrały daną szkołę a nie dostały się do niej ze względu na zbyt małą liczbę punktów lub nie dokonali wyboru trzech szkół - mówi Barbara Moraczewska, zastępca prezydenta Włocławka.
