Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nabory 2020 na modernizację i restrukturyzację gospodarstw właśnie się kończą

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
ARiMR kończy dwa popularne nabory z PROW 2014-2020
ARiMR kończy dwa popularne nabory z PROW 2014-2020 pixabay.com/ykaiavu
30 czerwca jest ostatnim dniem, kiedy rolnik może złożyć w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosek o wsparcie na modernizację w obszarze D i restrukturyzację małych gospodarstw. Na tydzień przed zakończeniem wydłużonych naborów ARiMR odnotowała ponad 6 tys. wniosków od rolników chcących rozwijać swoje małe gospodarstwa i prawie 3,6 tys. wniosków od planujących zmodernizować.

Rolnicy mieli miesiąc więcej na przygotowanie wniosku, co w obliczu pandemii i szeregu ograniczeń, było w 2020 roku trudniejsze. Od 31 marca do 23 czerwca ten proces przebrnęło 3,6 tys. rolników, którzy dostarczyli agencji wnioski na modernizację gospodarstw w obszarze D. Pomoc w ramach tego działania jest przyznawana w formie dofinansowania kosztów kwalifikowalnych poniesionych na realizacje inwestycji. Standardowo jest to 50%.

Na Modernizację gospodarstw rolnych (obszar D) więc dostanie młody rolnik, lub kilku, wspólnie wnioskujących rolników - 60%. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 500 tys. zł, przy czym dla inwestycji niezwiązanych bezpośrednio z budową czy modernizacją budynków inwentarskich lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach, w których jest prowadzona produkcja zwierzęca, rolnik może otrzymać do 200 tys. zł, wyjaśnia ARiMR.

Modernizacja i restrukturyzacja 2020 - ostatni dzień naboru. Jak złożyć wniosek?

Jak wspomnieliśmy na samym początku, 30 czerwca jest ostatnim dniem, w którym można złożyć wniosek i będzie on rozpatrywany.

  • Należy odwiedzić w tym celu oddział regionalny ARiMR i przekazać dokumenty pracownikom.
  • Można zabrać się za to bez wychodzenia z domu - skorzystać z pośrednictwa platformy ePUAP.
  • Do dyspozycji rolników pozostaje również tradycyjna poczta. Ważne, by wniosek nadać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce pocztowej.

Do 23 czerwca ok. 6 tys. rolnik złożyło wnioski na restrukturyzację małych gospodarstw. W tym przypadku wsparcie ma formę bezzwrotnej premii - 60 tys. zł. Kwota jest wypłacana w 2 ratach: 48 tys. zł + 12 tys. zł. Pierwsze 80% po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu pomocy, reszta kwoty po prawidłowej realizacji biznesplanu, dzięki któremu wzrośnie wartość ekonomiczna gospodarstwa.

Do 20 lipca można jeszcze składać wnioski na modernizację w obszarze nawadniania. Ten nabór jest prowadzony od lutego 2020.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska