https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nadchodzi Tymon

Bogdan Dondajewsk
Krystian Wieczorek
Krystian Wieczorek Teatr Polski w Bydgoszczy
"Tymon Ateńczyk" Williama Szekspira - teatralna premiera sezonu w bydgoskim teatrze, punkt projektu "Po co tyle żreć/Szekspir+".

- To bardzo kontrowersyjna sztuka - mówi Maciej Prus, reżyser spektaklu. - Część krytyków określa ją jako najgorszą w dorobku Szekspira, a inni natomiast jako jedną z najlepszych. Na pewno nie jest tak popularna jak "Król Lear" czy "Otello", ale moim zdaniem zdecydowanie godna uwagi.

"Tymon Ateńczyk" jest dramatem tytułowego bohatera, który mając wszystko - status, pieniądze - poddaje swoich znajomych próbie. Nagle okazuje się, że pozbawiony dóbr materialnych nie jest już w oczach "przyjaciół" człowiekiem godnym uwagi. Oczywiście nie napiszę, jak kończy się spektakl, bo to trzeba zobaczyć samemu. Ale zapowiada się ciekawie, bo przygotowując premierę Maciej Prus zapowiadał, że w większym stopniu postawi na grę aktorów, niż na oszałamiające efekty pracy scenarzysty.

Historia "Tymona Ateńczyka" jest uniwersalna. - Dotyka problemu konsumpcjonizmu, z którym w równym stopniu borykamy się współcześnie - tłumaczy Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego, który razem m.in. z Łukaszam Chotkowskim, nowym dramaturgiem teatru, stworzył cały program imprez składających się na projekt "Po co tyle żreć/Szekspir+". Choć jest to pierwsza tego typu akcja w Bydgoszczy, to trzeba przyznać, że została starannie przygotowana.

Zaczęło się w ubiegłym tygodniu od warsztatów teatralnych, które poprowadził Jarosław Gajewski, aktor Teatru Narodowego i profesor Akademii Teatralnej. Później była akcja malowania ściany foyer teatru, otwarta próba oraz wykład - "Tymon Ateńczyk Szekspira - między dobrocią a głupotą".

- Jest to pomysł na wciągnięcie widzów w dyskusję na temat konsumpcjonizmu. Wszystkie te atrakcje mają też przygotować ich do spektaklu. W podobny sposób będziemy opracowywać też kolejne premiery - zapowiada Katarzyna Kamerduła-Gapińska z działu promocji i marketingu Teatru Polskiego w Bydgoszczy.


Po co tyle żreć/Szekspir+

n sobota - "Tymon Ateńczyk", premiera, godz. 19, duża scena TPB

n niedziela - debata pt. "Konsumpcja: mieć, albo nie mieć", godz. 20.30, foyer TPB,

n poniedziałek - warsztaty "Tymon Ateńczyk - portret pamięciowy", godz. 16, sala prób TPB,

n poniedziałek - koncert Stanisława Soyki, godz. 20, duża scena TPB,

n wtorek - warsztaty "Tymon Ateńczyk - portret pamięciowy", godz. 16, sala prób TPB,

n wtorek - projekcja "Poskromienie złośnicy" Szekspira w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, godz. 18; wykład Thomasa Irmera z Theater der Zeit pt. "Reinterpretacje Szekspira" oraz projekcja "Otella" w reżyserii Stefana Puchera", godz. 20.30 - wszystko w foyer TPB,

n środa i czwartek - performance w wykonaniu Łukasza Chotkowskiego w Galerii Kantorek przy ul. Gdańskiej 3


W sobotę kulminacyjny punkt projektu, czyli premiera. Tę zaplanowano na godz. 19. Natomiast już w niedzielę w foyer Teatru Polskiego można wziąć udział w debacie "Konsumpcja: mieć, albo nie mieć". Poprowadzi ją Paweł Mościcki z "Krytyki Politycznej", a pomagać mu będą Agata Bielik-Robson (dodatek Europa w "Dzienniku"), Edwin Benedyk ("Polityka") oraz Joanna Rajkowska, artystka i autorka projektu "Satysfakcja gwarantowana". Była to wystawa prezentująca puszki do napojów, mydła, wazelinę i perfumy, czyli produkty kojarzące się z konsumpcjonizmem. Jednak wszystkie przedmioty nie były takie same jak na sklepowych półkach. Każdy był inny i do tego ozdobiony zdjęciem fragmentu ciała artystki.

W poniedziałek i wtorek zainteresowani mogą w sali prób wziąć udział w kolejnych warsztatach teatralnych. Te poprowadzi Justyna Sobczyk z Instytutu Teatralnego.

Sporą atrakcją będzie też poniedziałkowy koncert Stanisława Soyki. Muzyk rozpoczął karierę w listopadzie 1978 roku recitalem w Filharmonii Narodowej w Warszawie w ramach cyklu "Jazz w Filharmonii". Od tego czasu dał się poznać jako świetny śpiewak jazzowy, pianista, skrzypek kompozytor i autor tekstów. Sławę przyniosła mu m.in. kultowa już piosenka "Tolerancja" oraz wydana w 1995 roku płyta "Sonety Szekspira". Utwory z tego albumu znajdą się w programie poniedziałkowego koncertu. Soyce towarzyszyć będzie jego syn Kuba (perkusja), Zbyszek "Uhuru" Brysiak (przeszkadzajki), Michał Zduniak (perkusja), Przemek Greger (gitary) oraz Mario Matysek (gitara basowa). W kasach teatru są jeszcze do kupienia bilety na ten koncert. Kosztują 40 i 50 złotych.

We wtorek za to odbędzie się wykład Thomasa Irmera o interpretacjach Szekspira oraz telewizyjne projekcje "Poskromienia złośnicy" i "Otella".

Projekt "Po co tyle żreć/Szekspir+" zakończy performance Łukasza Chotkowskiego. Dramaturg zamknie się w przeszklonym pomieszczeniu w Galerii Kantorek do czasu aż zje 20 kg jabłek i 20 kg pomidorów. W ten sposób nawiąże do śmierci z anorek tycznego wyczerpania modelki, która przez cały rok poprzedzający jej śmierć odżywiała się tylko pomidorami i jabłkami. Kiedy konała ważyła 40 kg, a jej menedżerowie pytali lekarzy o termin zwolnienia, bo... "są kontrakty do wypełnienia". - Wystylizuję swoje ciało według najnowszych trendów mody i stanę się towarem. Ciało poddawane bezustannej obróbce świetnie się sprzedaje. A chore, torturowane, albo martwe staje się ikoną pop-kultury - tłumaczy ideę akcji jej bohater.

Performance zaplanowano na dwa dni. Jednak może potrwać dłużej. Łukasz Chotkowski wyjdzie bowiem z przeszklonej klatki dopiero po zjedzeniu wszystkich owoców i warzyw.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska