https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nadgodziny

Bożena Sobolewska

     W styczniu zastępowałem w pracy kolegę, ponieważ chorował. Z tego powodu miałem dużo nadgodzin. Zamiast wynagrodzenia za nadgodziny otrzymałem premię. Czy pracodawca postąpił słusznie. Jak powinny być płacone nadgodziny oraz godziny nocne? - JANUSZ z Bydgoszczy.
     Praca wykonywana ponad normy czasu pracy, ustalone zgodnie z przepisami kodeksu pracy stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Jest ona dopuszczalna w razie:
     

  • konieczności prowadzenia akcji ratowniczej dla ochrony życia lub zdrowia ludzkiego albo dla ochrony mienia lub usunięcia awarii,
         

  • szczególnych potrzeb pracodawcy.
         Liczba nadgodzin dla poszczególnego pracownika nie może przekraczać 4 godzin na dobę i 150 godzin w roku kalendarzowym.
         Za pracę w godzinach nadliczbowych oprócz normalnego wynagrodzenia przysługuje dodatek w wysokości:
         

  • 50 proc. wynagrodzenia - za pracę w dwóch pierwszych godzinach nadliczbowych na dobę,
         

  • 100 proc. wynagrodzenia

  • - za pracę w dalszych godzinach nadliczbowych oraz w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, niedziele lub święta.
         Wspomniany dodatek nie przysługuje za pracę w niedzielę w normalnym czasie pracy, jeżeli pracownikowi udzielono innego dnia wolnego od pracy w tygodniu. Dotyczy to także pracy w święto.
         Ponadto w zamian za czas przepracowany ponad ustaloną normę pracodawca, na wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy. W tym przypadku pracownikowi nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.
         Niezależnie od powyższego pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatkowe wynagrodzenie za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z najniższego wynagrodzenia pracowników.
         Reasumując powyższe, jeżeli wykonywał pan pracę w godzinach nadliczbowych pracodawca powinien wliczyć te godziny do limitu godzin nadliczbowych oraz wypłacić z tego tytułu należny dodatek i dodatek za pracę w porze nocnej, a nie zrekompensować to tylko premią.
         Podstawa prawna: art.133,134,137 i art.143 kodeksu pracy.
         ZAPAMIĘTAJ
         
    Pracownik wykonujący pracę ponad ustalony wymiar czasu pracy jest uprawniony do otrzymania z tego tytułu dodatku w wysokości określonej przepisami kodeksu pracy.

    emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Biznes

    Polecane oferty
    * Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
    Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska