Rada Miejska w Sępólnie co roku honoruje osoby, które przyczyniły się do rozwoju i promocji gminy. 10 sierpnia w święto patrona gminy, odbywa się ceremonia przyznania Nagrody św. Wawrzyńca. W tym roku na wniosek Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddziału Rejonowego w Sępólnie to najwyższe wyróżnienie otrzymała Maria Kryger. Uroczystość, ze względu na pandemię wyjątkowo odbyła się w Centrum Kultury i Sztuki.
Maria Kryger – nauczycielka i społeczniczka
Maria Kryger jest rodowitą sępólnianką. Przez 40 lat była nauczycielką, a 11 lat pełniła funkcję komendanta Związku Harcerstwa Polskiego w Sępólnie. - Pani Maria dała się poznać jako dobry nauczyciel, który zawsze w swojej pracy robił więcej niż do niego należało, zajmując się nie tylko dziećmi, ale też organizacją imprez. Jako żeglarz aktywnie włączyła się w akcję zbierania funduszy na budowę żaglowca Dar Młodzieży – przypomniał burmistrz Waldemar Stupałkowski.
Pani Maria dała się poznać jako dobry nauczyciel, który zawsze w swojej pracy robił więcej niż do niego należało.
Waldemar Stupałkowski, burmistrz Sępólna Krajeńskiego
Pani Maria po przejściu na emeryturę nie zrezygnowała ze swojej aktywności. Kontynuowała swoja pasję, wstępując do PZERiI w Sępólnie, gdzie założyła działający już od blisko 15 lat Teatr „Bakro”. W nim realizuje się jako reżyserka i autorka scenariuszy. Teatr promuje gminę podczas swoich występów, a pokłosiem podejmowanych przez niego inicjatyw, jest zbiór baśni i legend o Sępólnie i okolicach, który trafił nie tylko do mieszkańców Krajny, ale i poza granice Polski.
Maria Kryger za swoją wieloletnią działalność społeczną i charytatywną została uhonorowana wieloma wyróżnieniami ogólnopolskimi. Teraz trafiło do niej lokalne wyróżnienie - Nagroda Św. Wawrzyńca.
- Ta nagroda jest szczególnie bliska mojemu sercu, ponieważ moja praca została doceniona przez ludzi, władzę z terenu, gdzie się urodziłam i spędziłam całe życie. Jestem szczęśliwa i dumna, że dołączyłam do grona tak zacnych osób nagrodzonych przede mną. Działalność społeczna daje dużo satysfakcji, ale to miłe, gdy ktoś zauważy to zaangażowanie i uzna, że ta praca jest potrzebna – podkreśliła wyróżniona, dziękując wszystkim, którzy z nią współpracowali i dalej pracują.
Moją pracę docenili ludzie z miejsca, w którym się urodziłam i spędziłam całe życie, dlatego jest mi szczególnie bliska.
Maria Kryger, laureatka Nagrody Świętego Wawrzyńca
Maria Kryger przyznała, że szczególne miejsce w jej życiu zajmuje zespół teatralny „Bakro”. - Dla św. Wawrzyńca najważniejszy był człowiek. Nasza praca też ma służyć ludziom, odrywać ich od problemów, dawać radość, ale też zbliżać pokolenia.
Laureatka odebrała statuetkę i dyplom w wyjątkowej oprawie muzycznej – walca z filmu „Noce i dnie” przy fortepianowym akompaniamencie Arkadiusza Adamiaka.
