Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nagroda św. Wawrzyńca dla Marii Kryger z Sępólna, społeczniczki i wychowawczyni pokoleń

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Maria Kryger dołączyła do grona laureatów Nagrody Św. Wawrzyńca, patrona gminy Sępólno
Maria Kryger dołączyła do grona laureatów Nagrody Św. Wawrzyńca, patrona gminy Sępólno Sandra Szymańska
Maria Kryger została tegoroczną laureatką Nagrody Świętego Wawrzyńca. Statuetkę i dyplom odebrała 10 sierpnia, na uroczystej sesji Rady Miejskiej w Sępólnie - Moją pracę docenili ludzie z miejsca, w którym się urodziłam i spędziłam całe życie, dlatego jest mi szczególnie bliska - podkreśliła.

Rada Miejska w Sępólnie co roku honoruje osoby, które przyczyniły się do rozwoju i promocji gminy. 10 sierpnia w święto patrona gminy, odbywa się ceremonia przyznania Nagrody św. Wawrzyńca. W tym roku na wniosek Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddziału Rejonowego w Sępólnie to najwyższe wyróżnienie otrzymała Maria Kryger. Uroczystość, ze względu na pandemię wyjątkowo odbyła się w Centrum Kultury i Sztuki.

Maria Kryger – nauczycielka i społeczniczka

Maria Kryger jest rodowitą sępólnianką. Przez 40 lat była nauczycielką, a 11 lat pełniła funkcję komendanta Związku Harcerstwa Polskiego w Sępólnie. - Pani Maria dała się poznać jako dobry nauczyciel, który zawsze w swojej pracy robił więcej niż do niego należało, zajmując się nie tylko dziećmi, ale też organizacją imprez. Jako żeglarz aktywnie włączyła się w akcję zbierania funduszy na budowę żaglowca Dar Młodzieży – przypomniał burmistrz Waldemar Stupałkowski.

Pani Maria dała się poznać jako dobry nauczyciel, który zawsze w swojej pracy robił więcej niż do niego należało.
Waldemar Stupałkowski, burmistrz Sępólna Krajeńskiego

Pani Maria po przejściu na emeryturę nie zrezygnowała ze swojej aktywności. Kontynuowała swoja pasję, wstępując do PZERiI w Sępólnie, gdzie założyła działający już od blisko 15 lat Teatr „Bakro”. W nim realizuje się jako reżyserka i autorka scenariuszy. Teatr promuje gminę podczas swoich występów, a pokłosiem podejmowanych przez niego inicjatyw, jest zbiór baśni i legend o Sępólnie i okolicach, który trafił nie tylko do mieszkańców Krajny, ale i poza granice Polski.

Maria Kryger za swoją wieloletnią działalność społeczną i charytatywną została uhonorowana wieloma wyróżnieniami ogólnopolskimi. Teraz trafiło do niej lokalne wyróżnienie - Nagroda Św. Wawrzyńca.

- Ta nagroda jest szczególnie bliska mojemu sercu, ponieważ moja praca została doceniona przez ludzi, władzę z terenu, gdzie się urodziłam i spędziłam całe życie. Jestem szczęśliwa i dumna, że dołączyłam do grona tak zacnych osób nagrodzonych przede mną. Działalność społeczna daje dużo satysfakcji, ale to miłe, gdy ktoś zauważy to zaangażowanie i uzna, że ta praca jest potrzebna – podkreśliła wyróżniona, dziękując wszystkim, którzy z nią współpracowali i dalej pracują.

Moją pracę docenili ludzie z miejsca, w którym się urodziłam i spędziłam całe życie, dlatego jest mi szczególnie bliska.
Maria Kryger, laureatka Nagrody Świętego Wawrzyńca

Maria Kryger przyznała, że szczególne miejsce w jej życiu zajmuje zespół teatralny „Bakro”. - Dla św. Wawrzyńca najważniejszy był człowiek. Nasza praca też ma służyć ludziom, odrywać ich od problemów, dawać radość, ale też zbliżać pokolenia.

Laureatka odebrała statuetkę i dyplom w wyjątkowej oprawie muzycznej – walca z filmu „Noce i dnie” przy fortepianowym akompaniamencie Arkadiusza Adamiaka.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska