Według rankingu „Indeks Millennium 2018 – Potencjał Innowacyjności Regionów”, w czołówce takich województw utrzymują się niezmiennie cztery: mazowieckie, małopolskie, pomorskie oraz dolnośląskie.
Liderzy z czołówki są najbardziej atrakcyjni dla inwestorów
Największy wzrost innowacyjności osiągnęły Opolskie (awans aż o trzy pozycje) oraz Łódzkie (dwa miejsca). Pierwsze dwa miejsca w rankingu, podobnie jak w trzech ubiegłych latach, zajęły Mazowieckie i Małopolskie. Dalej mamy zaskoczenie. Na podium znalazło się bowiem województwo pomorskie, które do tej pory zajmowało czwartą pozycję. Awans pomorskiego to w głównej mierze efekt konsekwentnie rozwijanej aktywności naukowo-badawczej.
Mamy potencjał, ale odstajemy od najbardziej innowacyjnych województw
- Regiony z czołówki „Indeksu Millennium” są najbardziej atrakcyjne dla inwestorów - komentuje Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium i jeden z autorów raportu. - Wspieranie rozwoju innowacyjności w mniej rozwiniętych miejscach kraju może być więc szansą na przyśpieszenie ich wzrostu gospodarczego poprzez napływ kapitału.
Postawmy na innowacje, które pozwolą rozwijać się firmom (x-news/Agencja Informacyjna Polska Press):
Największe spadki w rankingu (o 2 pozycje) zanotowały województwa podkarpackie, podlaskie oraz zachodniopomorskie. Osiągnęły gorsze wyniki niż pozostałe, m.in. w kategoriach: „nakłady na badania i rozwój”, „liczba uzyskanych patentów” oraz „wydajność pracy”.
Kujawsko-pomorskie firmy otrzymają dotacje na innowacje [Waran, Maltex, Amimed, Totem.com.pl]
Podobnie jak w ubiegłym roku, na ostatnich miejscach zestawienia znalazły się Świętokrzyskie, Warmińsko-Mazurskie i Lubuskie.
Ich słaba pozycja jest pochodną niskiego uprzemysłowienia oraz małego rozwoju sektora usług i infrastruktury.
Było gorzej: 12. miejsce
Kujawsko-Pomorskie znalazło się na 11. miejscu. Daleko, ale i tak lepiej niż rok temu - wtedy byliśmy na 12. pozycji.
- Nasz region ma jednak potencjał do wzrostu - twierdzą autorzy raportu.
Najbardziej innowacyjne regiony Polski. To na pewno nie jest Kujawsko-Pomorskie. Dlaczego?
Przekonują, że do szybszego wzrostu innowacyjności Kujaw i Pomorza mogą przyczynić się parki naukowo-technologiczne, poprawa jakości i przepustowości dróg oraz dobrze rozwinięta sieć kolejowa. Ważne jest również, że obok mało innowacyjnych branż niskiej techniki (przemysł rolno-spożywczy i celulozowy), rozwijają się sektory o wyższym zaawansowaniu procesu produkcji (przemysł elektromaszynowy i chemiczny), które stymulują wdrażanie nowych rozwiązań.
Jest lepiej. Krok po kroku i rok do roku
- Krok po kroku i rok do roku wykazujemy trend wzrostowy - komentuje
Maciej Krużewski
, prezes Kujawsko-Pomorskiej Agencji Innowacji. - Spodziewamy się dalszego przyspieszenia w następnych latach, gdyż w tym roku są realizowane główne inwestycje badawczo rozwojowe, uruchomiono duże konkursy na projekty badawczo rozwojowe. Przedsiębiorcy zlecają prace badawcze na uczelniach dzięki projektom grantowym.Wspierane są procesy patentowania dla przedsiębiorców oraz uruchomiono system wsparcia zwrotnego na realizacje badań oraz pierwszych produkcji. Celem jest komercjalizacja wyników badań, wzrost zatrudnienia wysokokwalifikowanej kadry oraz zwiększenie konkurencyjności naszych firm przez innowacyjne rozwiązania dla oferowanych produktów i usług.
