Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najbardziej nietypowe polskie nazwiska. Niektórzy chcą od razu je zmieniać

OPRAC.: JJ
Nazwisko to nasz sposób na identyfikację. Gdy jest łatwo brzmiący, z bogatą tradycją historyczną czy nawet neutralny to nie mamy z nim problemów. Inaczej, gdy nazwisko jest wulgarne lub obraźliwe, wówczas posiadacz może mieć z tego tytułu wiele nieprzyjemności. Zobaczcie nazwiska, które pewnie od razu chcielibyście zmienić. Szczegóły na kolejnych zdjęciach >>>
Nazwisko to nasz sposób na identyfikację. Gdy jest łatwo brzmiący, z bogatą tradycją historyczną czy nawet neutralny to nie mamy z nim problemów. Inaczej, gdy nazwisko jest wulgarne lub obraźliwe, wówczas posiadacz może mieć z tego tytułu wiele nieprzyjemności. Zobaczcie nazwiska, które pewnie od razu chcielibyście zmienić. Szczegóły na kolejnych zdjęciach >>>archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Nazwisko to najprościej mówiąc nazwa rodziny, do której należy posiadacz danego nazwiska. To także podstawa naszej identyfikacji. Imię i nazwisko to również pierwsze czego zwykle dowiaduje się o nas nowopoznana osoba. Niestety czasem nazwiska mogą wprowadzić nas w zakłopotanie. Zebraliśmy dla Was najbardziej nietypowe nazwiska, z którymi posiadacze chętnie się rozstają.

Nazwisko otrzymujemy zwykle po ojcu. Kobiety zgodnie z tradycją przyjmują nazwisko męża po ślubie, choć coraz częściej odchodzi się od tego zwyczaju i kobiety zostają przy swoim nazwisku lub decydują się na nazwiska dwuczłonowe. Zdarza się także, że to mąż przyjmuje nazwisko swojej żony po ślubie.

  • Geneza naszych nazwisk jest często bardzo długa i czasem ciężko znaleźć początki swojego rodu. Prześledzenie historii rodowej wymaga czasem wieloletnich poszukiwań.

Zdarzają się nazwiska, które budzą szacunek i podziw, ładnie brzmią. Jest jednak całkiem sporo nazwisk które aktualnie uznawane są za wulgarne czy nawet obraźliwe.

Tak zmienisz nazwisko w 2024 roku

Polskie prawo pozwala zmienić nazwisko lub imię, które jest ośmieszające lub nielicujące z godnością człowieka. Nazwisko można zmienić na:

  • imię lub nazwisko używane
  • imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione
  • imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa, którego obywatelstwo również się posiada

Postępowanie o zmianę imienia lub nazwiska prowadzone jest wyłącznie na wniosek i kończy się wydaniem decyzji o zmianie imienia lub nazwiska bądź decyzji o odmowie zmiany imienia lub nazwiska, od której przysługuje odwołanie do właściwego miejscowo wojewody.

Oto najdziwniejsze polskie nazwiska

Zobaczcie w galerii poniżej, jakie nazwiska zarejestrowano w bazie na podstawie oficjalnych danych. To nazwisko raczej chciałbyś zmienić:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska