Spis treści
Trwa sezon studniówkowy
W 2022 roku studniówka stała pod znakiem zapytania, w związku z obostrzeniami pandemicznymi. Ostatecznie udało się ją zorganizować, uczniowie musieli jednak zachować środki ostrożności zalecane przez Główny Inspektorat Sanitarny.

W 2023 roku przeszkodą w zorganizowaniu studniówek mogły okazać się zbyt wysokie koszty imprez. Drożyzna wpłynęła także na organizację bali maturalnych. Wynajem sali, przygotowanie odpowiedniego ubioru, dodatkowe opłaty za osobę towarzyszącą, a także nauczycieli. To wszystko sprawia, że, jak podkreślali rodzice ubiegłorocznych maturzystów, koszty studniówki sięgają nawet kwot rzędu tysiąca złotych. Nie inaczej było w tym roku. Rodzice wyjaśniali, że studniówki są bardzo drogie.
Niektórzy jednak decydują się na zminimalizowanie kosztów studniówek, stawiając dobrą zabawę ponad eleganckie otoczenie czy imprezę na wysokim poziomie. Część bal maturalny w tym roku ma już za sobą. To jednak dopiero początki studniówek. Wiele imprez przedmaturalnych w 2024 roku jeszcze przed nami.
Nietypowe studniówki dziś i w latach ubiegłych. Te bale przeszły do historii
Wokół studniówki przez lata narosło wiele zwyczajów i przesądów. Dziewczyny noszą podwiązki (najczęściej czerwone), co ma im przynieść szczęście na maturze. Jeden z przesądów głosi także, że od czasu studniówki do egzaminu dojrzałości nie wolno ścinać włosów. Młodzi mężczyźni, chcąc otrzymać wysoki wynik na maturze, powinni na studniówkę włożyć nowy garnitur.
Na każdej studniówce tańczy się poloneza – polski taniec narodowy. Są jednak i takie wydarzenia, tańce, kreacje, które wyróżniają bale maturalne spośród innych. Sprawdźcie naszą listę studniówkowych ciekawostek. Niektóre z nich są naprawdę zaskakujące: