
RRSO
RRSO wyraża w procentach stosunek pomiędzy kosztem kredytu a jego kwotą. RRSO pokazuje koszt kredytu w ujęciu rocznym. RRSO wynoszące 200 proc. nie oznacza, że będziemy musieli oddać dwukrotność pożyczonej kwoty!

Całkowity koszt kredytu
Na koszty kredytu składają się koszty odsetkowe (oprocentowanie) oraz koszty pozaodsetkowe (np. prowizja za udzielenie kredytu, składka za ubezpieczenie, itd.). Suma tych kosztów – odsetkowych
i pozaodsetkowych – to właśnie całkowity koszt kredytu. Wskaźnik ten wyraża kwotowo łączną wysokość kosztów, jaką będziemy musieli ponieść w związku z zaciągnięciem zobowiązania, przy założeniu, że kredyt będziemy spłacać zgodnie z przyjętym harmonogramem i na warunkach określonych w umowie.

Całkowity kwota do zapłaty
Całkowita kwota do zapłaty to suma całkowitej kwoty kredytu i całkowitego kosztu kredytu. Jest to łączna kwota, jaką zwrócimy bankowi lub firmie pożyczkowej w formie rat przez cały okres trwania umowy.

Problemy ze spłatą zobowiązań kredytowych
Jeśli z jakichś przyczyn straciliśmy zdolność do obsługi zadłużenia na warunkach przewidzianych w umowie, powinniśmy jak najszybciej poinformować kredytodawcę o naszej aktualnej sytuacji i podjąć z nim negocjacje w celu wspólnego wypracowania kompromisowego rozwiązania, umożliwiającego nam spłatę zadłużenia na odpowiadających nam warunkach. Negocjacje z wierzycielem kończą się zawarciem tzw. ugody