– Dziś robimy kolejny ważny krok w stronę rozwoju gospodarczego kraju. Regionalne Biuro Handlowe w Bydgoszczy to nie tylko punkt na mapie – to przestrzeń realnego wsparcia dla lokalnych firm, które mają potencjał, by zaistnieć na rynkach światowych. Wierzymy, że dzięki tej inicjatywie pomożemy przekuć regionalne ambicje w międzynarodowy sukces – podkreślił Paweł Pudłowski, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu PAIH podczas uroczystej inauguracji działalności biura, która odbyła się 16 maja w Muzeum Wodociągów.
Faktycznie RBH ma siedzibę w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym przy ul. Bydgoskich Przemysłowców 6. Na temat pomysłu utworzenia w Bydgoszczy biura PAIH informowaliśmy już w lutym tego roku. Wtedy radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Jarosław Wenderlich zwrócił się do marszałka Piotra Całbeckiego.
Dwie stolice, dwa biura
- Bydgoszcz jest największym miastem w Polsce bez siedziby biura regionalnego Państwowej Agencji Inwestycji i Handlu - zaznaczał Wenderlich.
W interpelacji do marszałka napisał: "Jak poinformował portal kujawypomorze.info, trwają zabiegi Prezydenta Torunia by utworzyć nowe biuro w „Grodzie Kopernika”. Przy czym jak najbardziej zasadne byłoby utworzenie nowego biura regionalnego PAIH SA także w największym mieście województwa, w Bydgoszczy, o co zabiega m.in. Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska".
Decyzja o otwarciu biur w obu stolicach województwa, czyli w Bydgoszczy i w Toruniu zapadła w kwietniu. W Toruniu RBH otwarto 25 kwietnia.
Warto zaznaczyć, że Regionalne Biura Handlowe PAIH to wsparcie dla przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać swoją działalność na rynkach zagranicznych. Przedsiębiorcy mogą liczyć na bezpłatne doradztwo ekspertów w zakresie eksportu, inwestycji, promocji produktów oraz budowania relacji biznesowych za granicą.
Pomogą przygotować ofertę lokalnym przedsiębiorcom
"RBH pomagają w analizie potencjalnych rynków, nawiązywaniu kontaktów handlowych, przygotowaniu oferty eksportowej, a także w korzystaniu z dostępnych programów wsparcia państwowego. Dzięki współpracy z zagranicznymi biurami PAIH, firmy zyskują dostęp do globalnej sieci kontaktów oraz praktycznej wiedzy o warunkach prowadzenia biznesu w ponad 70 krajach" - informuje bydgoski ratusz.
Paweł Pudłowski podkreślił, że placówki te stanowią kluczowe wsparcie dla polskich przedsiębiorców pragnących rozwijać swoją działalność na rynkach zagranicznych.
W uroczystości inauguracyjnej wziął również udział prezydent Bydgoszczy, który zaznaczał, że to miasto jest "najsilniejszym centrum biznesowym w województwie kujawsko-pomorskim, a nasze centralne umiejscowienie na mapie Polski". Wśród jego atutów wyliczał: dostęp do międzynarodowego lotniska, dobre skomunikowanie z portami morskimi i europejskimi ośrodkami gospodarczymi, mają istotny wpływ na działalność lokalnych przedsiębiorstw, które już z powodzeniem operują na europejskich i światowych rynkach.
- Kluczem do ich sukcesu jest z pewnością innowacyjność oraz jakość oferowanych produktów i usług, które dzięki otwarciu regionalnego biura PAIH w Bydgoszczy zyskają dodatkowe wsparcie w międzynarodowej ekspansji - mówił Rafał Bruski. - Zainteresowanie ze strony lokalnych firm naszymi działaniami, takimi jak: misje gospodarcze, konferencje i szkolenia dotyczące tematyki eksportowej są dowodem na to, że internacjonalizacja jest niezwykle ważna dla bydgoskich i regionalnych przedsiębiorców.
Szansa na szybszy rozwój
Według prezydenta dołączenie Bydgoszczy do sieci regionalnych biur PAIH wzmocni dotychczasowe działania miasta w tym zakresie i otworzy nowe możliwości rozwoju dla bydgoskich przedsiębiorców oraz umocni ich pozycję na globalnym rynku – mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
Michał Sztybel, wojewoda kujawsko-pomorski: - Biuro Regionalne PAIH ma być jednym z elementów łańcucha wpływających na rozwój gospodarczy. Województwo kujawsko-pomorskie rozwija się dobrze ale wiele osób ma poczucie, że nie wykorzystujemy w pełni naszego potencjału.
Wojewoda dodał: - Prężenie działające biura PAIH w naszym regionie, położenie i skomunikowanie infrastrukturalne oraz dobrze działające otoczenie biznesu – wszystkie te czynniki będą miały wpływ na to, że ten potencjał w pełni wykorzystamy. Wierzę, że przedsiębiorcy skorzystają z tej pomocy i wsparcia, żeby się rozwijać i podbijać rynki światowe – mówił wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel.
