
Paryskie Kolumbarium, Francja
Paryskie katakumby to jedna z największych metropolii świata. Mają długość 500 kilometrów i rozciągają się na obszarze około 770 hektarów. Są pozostałością po kamieniołomach zczasów Cesarstwa Rzymskiego. W 1786 roku w związku z epidemią dżumy Ludwik XVI zlecił, aby do dawnego kamieniołomu znosić zwłoki z cmentarza z dzielnicy Les Halles, później zaś z innych paryskich nekropolii. Dla zwiedzających udostępnione są pomieszczenia powstałe w XIX wieku, takie jak Krypta Męki Pańskiej.

Wesoły Cmentarz w mieście Sapanta, Rumunia
Niezwykły cmentarz zlokalizowany wokół cerkwi w rumuńskiej miejscowości Săpânța to feeria barw i kolorów. Na drewnianych nagrobkach umieszczone są liczne rzeźbienia i malunki opatrzone humorystycznymi inskrypcjami, opisujące zmarłego za jego życia. Możemy się z nich dowiedzieć, co nieboszczyk lubił jeść, pić, kim był z zawodu i jakie było jego hobby. Wesołe epitafia zaczęły pojawiać się na cmentarzu od 1935 roku.

Nekropolia Dargavs, Osetia Północna, Rosja
Nekropolii Dargavs w Osetii Północnej, nazywanej miastem umarłych, daleko jest do klasycznego cmentarza, bowiem nagrobki mają formę niewielkich domów. Całość stanowi kompleks ponad 90 grobowców i krypt zbudowanych między XII a XVI wiekiem. Ostatni pochówek miał odbyć się w 1915 roku. Ciała zmarłych umieszczone w swojego rodzaju drewnianych łodziach zachowały się do dzisiaj.

Przeklęty cmentarz w Stull, USA
Cmentarz w Stull zasłynął z licznych legend i tajemnic, którymi jest owiany. Wszystko dlatego, że ponoć powstał w miejscu "przeklętym". Niektórzy nazywają go "wrotami piekieł", inni podają, że ponoć Jan Paweł II, planując wizytę w Kolorado w 1995 roku, nakazał pilotowi ominąć jego teren. Faktem jest, że co roku, na czas Halloween, cmentarz jest zamykany. Nawiedzona nekropolia znajduje się nieopodal spalonego kościoła. Krążą pogłoski, że na cmentarzu ukazują się duchy i zjawy, a także dzieją się inne, niewyjaśnione rzeczy.