
HERBATA PRZED SNEM
Raczej się nie zaleca picia herbaty wieczorami. Oprócz smaku ma właściwości orzeźwiające oraz pobudzające - co zawdzięcza teinie. Jeśli chcemy napić się naparu tuż przed snem, lepiej sięgnąć po herbatę czerwoną lub zieloną, w których stężenie teiny jest najmniejsze. Herbatę przed snem warto zaparzać nieco dłużej - dłuższe parzenie sprawia, że polifenole zawarte w liściach zmniejszą ilość obecnej w naparze teiny. Warto też pamiętać, że herbata jest moczopędna.

HERBATA Z RANA
Rano w jamie ustnej znajduje się całkiem sporo bakterii rozkładających cukier i zakwaszających środowisko. Wypicie herbaty może dodatkowo negatywnie wpływać na zęby i powodować erozję szkliwa.

HERBATA NA PUSTY ŻOŁĄDEK
Herbata wypijana na czczo może powodować zaparcia. Zawarta w herbacie teofilina - związek aktywny - może wpływać odwadniająco.

Herbata, podobnie jak kawa, może hamować wchłanianie niektórych cennych substancji odżywczych. Mocna i gorzka herbata zawiera taniny, które mogą utrudniać wchłanianie ważnych dla zdrowia minerałów: żelaza, cynku i wapnia. Należy zachować co najmniej godzinną przerwę między spożyciem herbaty a lekami czy posiłkiem.