Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepiej napisali egzaminy uczniowie liceów ogólnokształcących, słabo wypadły technika

Ewa Abramczyk-Boguszewska [email protected] tel. 052 326 32 13
Najwyższy wynik w regionie ma powiat brodnicki, najniższy - powiat toruński
Najwyższy wynik w regionie ma powiat brodnicki, najniższy - powiat toruński infografika Radosław Fonferek
Nieco ponad osiemdziesiąt procent maturzystów w regionie zdało tegoroczne egzaminy. Uczniowie zdobywali jednak średnio tylko połowę punktów.

Forum

Najwyższy wynik w regionie ma powiat brodnicki, najniższy - powiat toruński
Najwyższy wynik w regionie ma powiat brodnicki, najniższy - powiat toruński infografika Radosław Fonferek

Najwyższy wynik w regionie ma powiat brodnicki, najniższy - powiat toruński
(fot. infografika Radosław Fonferek)

Forum

Jak poszło ci na maturze? Podziel się swoimi wynikami na naszym internetowym forum.

Wyniki matur podawane są w procentach. Aby zdać egzamin, uczeń musiał zdobyć przynajmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z danego przedmiotu.

Tak jak w kraju
- Wyniki są zbliżone do ubiegłorocznych - mówi Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku. - W województwie kujawsko-pomorskim egzamin zdało 82 proc. tegorocznych absolwentów. Średnia krajowa to 81 proc.

Matury najlepiej wypadły w liceach ogólnokształcących. Tutaj egzaminy zdało 90,7 proc. uczniów. - Nasi uczniowie napisali maturę bardzo dobrze - cieszyła się we wtorek Katarzyna Narojczyk, zastępca dyrektora I LO w Bydgoszczy. - Zdało ją 99,9 proc. maturzystów. Znakomicie wypadł język angielski, chemia, biologia, także geografia.

W regionie, tak jak w kraju gorsze wyniki uzyskali uczniowie liceów profilowanych (egzaminy zdało 71,8 proc. absolwentów) i techników (73 proc.). - Porównywanie wyników tych szkół z punktacją w liceach jest krzywdzące dla nauczycieli i młodzieży - zastrzega Irena Łaguna. - Kształcenie, np. w technikach jest bardziej nastawione na zdobywanie zawodu, a wymagania są te same co wobec absolwentów liceów ogólnokształcących.

Janusz Tomas, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy już teraz myśli o tym, żeby w przyszłym roku przeznaczyć dodatkowe godziny na fakultety dla maturzystów.

Bo nie czytają książek
- Na zajęcia z języka polskiego i matematyki zamierzam przeznaczyć tzw. godziny samorządowe, finansowane przez bydgoski Urząd Miasta - mówi. - W naszej szkole matury zdało około 70 proc. uczniów. Nie jest to zły wynik, ale zawsze można go poprawić.

Najgorzej wypadły natomiast licea i technika uzupełniające. Egzaminy zdało tu odpowiednio 11,3 proc. i 9,1 proc.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, kujawsko-pomorscy maturzyści nie popisali się na języku polskim. Na poziomie podstawowym zdobywali średnio 53,4 proc. punktów. - Ten wynik nie powinien nas dziwić - mówi prof. Aleksander Nalaskowski, dziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

- Jest on potwierdzeniem kondycji naszej młodzieży. Wszyscy wiemy, jak wygląda choćby czytelnictwo wśród młodzieży. Nie należy jednak dramatyzować, tylko zastanowić się, co można zmienić. Nie oczekujmy, że maturę będzie zdawało 100 proc. uczniów. Jeśli tak by się stało, to należałoby ją znieść.

Wyniki matur decydują o tym, na jaki kierunek studiów uczniowie zostaną przyjęci.
Poprawki egzaminów maturalnych odbędą się w sierpniu. Mają do nich prawo ci uczniowie, którzy przystąpili do wszystkich obowiązkowych egzaminów, a nie zdali tylko jednego z nich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska