Reforma Krajowej Administracji Skarbowej jest już przesądzona. Ustawa czeka tylko na podpis marszałka Sejmu i prezydenta RP. Połączone zostaną trzy służby: administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej.
Centrala w Bydgoszczy
W Bydgoszczy ustanowiona zostanie główna w regionie siedziba administracji skarbowej, zaś w Toruniu pozostanie Izba Celna. O ile wiadomo gdzie pracować będą celnicy, bo wykorzystana zostanie dotychczasowa infrastruktura w Toruniu, to lokalizacja centrali nad Brdą nie jest jeszcze znana.
Bat na oszustów
- Chcemy usprawnić system administracji podatkowej, zmniejszyć skalę oszustw - mówił wczoraj w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy Marian Banaś. - Niestety luka w ściągalności VAT wynosi teraz 26 procent. Koszty działalności trzech niezależnych dotąd służb są u nas najwyższe w Europie. Zatem chodzi także o oszczędności.
Jednym z elementów nowej połączonej służby będzie jedna, a nie jak dotąd trzy, baza danych.
- Zatem analiza wszystkich danych będzie o wiele szybsza i da nam znacznie większe możliwość - wyjaśnia Marian Banaś.
Dodał, że łatwiej będzie ścigać oszustów podatkowych, co także ułatwi życie uczciwym przedsiębiorcom. Efekty już są, jeszcze przed wejściem w życie ustawy, bowiem ściągalność należności wzrosła ostatnio o 8,5 proc.
Bydgoszcz znalazła się na pierwszym miejscu w kraju w ściągalności podatków. Aczkolwiek wiceminister nie ma danych liczbowych jeśli chodzi o wielkość tego sukcesu.
Aby jeszcze lepiej uszczelnić system i wyeliminować oszustów, od stycznia wszystkie autocysterny przewożące paliwo mają być wyposażone w nawigację satelitarną GPS. Dzięki temu będzie można dokładnie śledzić drogę przewozu paliw („lewych” kursów nie będzie).
Czytaj również: Tragiczny początek listopada na drogach regionu [zdjęcia]
Będą oszczędności
Wiceminister wyjaśnił, że docelowo zmniejszone zostanie zatrudnienie, które teraz w całym kraju w tych trzech służbach wynosi ok. 65 tys. osób.
Ten proces będzie jednak naturalny, bowiem około 5 tys. pracowników jest już w wieku emerytalnym. Skarbówka zostanie odmłodzona, a jej kadry będą mogły wzbogacać swą wiedzę w Szkole Skarbowości, którą rząd PiS chce utworzyć.
Zyskać mają pracownicy skarbówki, także materialnie. Na podwyżki przeznaczono już ok. 200 mln zł i teraz najniższa pensja to 2850 zł brutto. Wkrótce ma to być 3 tys.
Dla podatnika bez zmian
W kraju jest 400 urzędów skarbowych. I pozostaną.
- Z punktu widzenia podatnika reforma nic nie zmieni. Urzędy skarbowe nadal będą mu służyć poradą w wypełnianiu dokumentów - zapewniła poseł Ewa Kozanecka.
Sprawa celników
Celnicy argumentowali, że budżet straci na tej reformie, ale - zdaniem szefa służby cywilnej - rzeczywistość okazała się inna. Nie ma obaw, że ściągalność należności do budżetu państwa się zmniejszy.
- Nie było wielkich protestów w celników. Uwzględniono wiele postulatów, które usatysfakcjonują to środowisko - zapewnia Łukasz Schreiber z PiS, który był posłem - sprawozdawcą projektu ustawy i nadzorował go do końca.
Poseł Piotr Król przypomniał, że celnicy mieli przejąć ochronę bydgoskiego portu lotniczego, jednak ten projekt nie wejdzie w życie. Celnicy będą robić w Bydgoszczy nadal to co robili.
***
Premier: Wyobrażam sobie, że wycofujemy się z pomysłu podatku jednolitego
