Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najnowszy ranking samorządów 2019. Sprawdzamy jak wypadają miasta i gminy z powiatu golubsko-dobrzyńskiego

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
W rankingu samorządów brano pod uwagę m.in. trwałość społeczną, w tym liczbę miejsc w żłobkach i przedszkolach, a tych w Golubiu-Dobrzyniu przybyło w ostatnich latach
W rankingu samorządów brano pod uwagę m.in. trwałość społeczną, w tym liczbę miejsc w żłobkach i przedszkolach, a tych w Golubiu-Dobrzyniu przybyło w ostatnich latach KR
Znane są wyniki Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” 2019. Sprawdzamy jak wypadają w nim nasze samorządy.

- Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” to najważniejszy, coroczny sprawdzian dla tych, od których zależy jakość funkcjonowania polskich miast i gmin – informują organizatorzy zestawienia. - Nasz ranking jest jednym z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych zestawień oceniających prowadzoną przez lokalne władze politykę rozwoju. Jest tak skonstruowany, by premiować stałe postępy w różnych dziedzinach. Stąd zwycięzcami zostają nie tyle najbogatsze samorządy, które mogą pozwolić sobie na duże wydatki, ile realizujące przemyślaną strategię rozwoju. Takie, które stawiają przed sobą określone cele, mają pomysł, jak je osiągnąć, i są konsekwentne w swoich działaniach, co widać po namacalnych dla mieszkańców efektach.

W rankingu  branych jest pod uwagę około 50 wskaźników w różnych dziedzinach, które podzielono na cztery obszary. W zakresie trwałości ekonomiczno- finansowej analizowane były m.in. budżety partycypacyjne, dynamika dochodów i wydatków, wartość pozyskanych dotacji, zakres terenów objętych planami zagospodarowania przestrzennego. Można było zdobyć 30 pkt. W zakresie trwałości społecznej (34 pkt.) oceniano m. in. dynamikę inwestycji na infrastrukturę społeczną, transport publiczny, kulturę, sport i rekreację oraz oświatę w przeliczeniu na ucznia, dynamikę czytelników i księgozbiorów bibliotek, liczbę miejsc w żłobkach i przedszkolach, inwestycje w gospodarce mieszkaniowej. Trwałość środowiskowa (26 pkt) to: poziom inwestycji w dziale ochrona środowiska i gospodarka komunalna, wydatki na ochronę powietrza oraz zieleń miejską, odsetek ludności korzystającej z kanalizacji.
- W obszarze jakość zarządzania (maks. 10 pkt) bierzemy pod uwagę głównie jakość zarządzania urzędem (wdrożenie różnych norm i systemów, poziom wydatków na szkolenie pracowników) oraz procesem uchwałodawczym (w tym dodatkowe, pozaustawowe formy konsultacji społecznych) – informują organizatorzy.

Miasto Golub-Dobrzyń, zajmuje 382 miejsce w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich, osiągając 4,58 pkt za trwałość ekonomiczno-finansową, 3,65 pkt za trwałość społeczną, 2,68 pkt za trwałość środowiskową i 1 pkt za jakość zarządzania i współpracę. Łączny wynik to 11,92. Gorzej od nas wypadają sąsiedzkie miasta – Brodnica (450m.), Rypin (535m.), Lipno (799m). Lepszy wynik ma Wąbrzeźno – 362 miejsce. Kowalewo Pomorskie jest na 655 miejscu (z wynikiem 9,69 pkt).

Z gmin wiejskich naszego powiatu najlepiej wypada gmina Golub-Dobrzyń, która zajmuje 913 miejsce z wynikiem 8,36 pkt. Radomin mamy na 1186 miejscu (wynik 7,39 pkt.). Zbójno jest na pozycji 1352 (wynik 6,82 pkt.). Ciechocin znalazł się na miejscu 1532 mając na koncie 5,37 pkt. Nasze samorządy zdecydowanie dynamiki rozwoju mogą uczyć się od sąsiadów. Gmina Płużnica ma 84 miejsce, a Wąpielsk zajmuje 121 pozycję.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska