9 z 12
Powojniki czyli klematisy wielkokwiatowe to prawdziwa...
fot. Jackmac34 (Pixabay.com)

Powojniki wielkokwiatowe

Powojniki czyli klematisy wielkokwiatowe to prawdziwa arystokracja wśród pnączy. Mają rzeczywiście okazałe kwiaty (ich wielkość zależy od odmiany) w przeróżnych kolorach, często o cieniowanych lub paskowanych płatkach. Wybór odmian powojników wielkokwiatowych jest olbrzymi, a poza wyglądem różni te także termin kwitnienia.

Powojniki wielkokwiatowe, choć wyjątkowo piękne, są też wyjątkowo kapryśne. Muszą mieć żyzną ziemią, odpowiednio nawożoną i wilgotną. Nie znoszą przesuszenia, przemoczenia, ani przegrzewania korzeni. Niektóre odmiany znoszą pełne słońce, inne wolą lekki cień. Zimą mogą przemarzać. Niektóre odmiany można uprawiać na balkonach i tarasach (w dużych pojemnikach).

10 z 12
Pnące róże to jedne z najbardziej klasycznych roślin...
fot. Karsten_Madsen (Pixabay.com)

Róże pnące

Pnące róże to jedne z najbardziej klasycznych roślin ogrodowych. Pięknie wyglądają wijące się po pergolach, czy na kratach przy ścianach domów lub altan. Trzeba jednak wiedzieć, że róże pnące nie mają wąsów czepnych i ich pędy trzeba do podpór podwiązywać (faktycznie wcale nie są pnączami, tylko odmianami o długich pędach).

Róże pnące mają sporo odmian o różnej sile wzrostu, a także zróżnicowanej wielkości i kolorystyce kwiatów. Niektóre powtarzają kwitnienie, inne – nie.

Róże pnące potrzebują słonecznego stanowiska, żyznej i lekko wilgotnej ziemi. Mniej intensywnie rosnące odmiany można uprawiać w donicach (na zimę zabezpieczonych przed mrozem).
Uwaga: nie mylmy róż pnących z piennymi – te ostatnie to rośliny szczepione na pniu.

11 z 12
Wisteria, zwana też glicynią, to jedno z najpiękniejszych...
fot. Violetteartusi (Pixabay.com)

Wisteria (glicynia)

Wisteria, zwana też glicynią, to jedno z najpiękniejszych kwitnących pnączy. Ze względu na osiągane rozmiary nadaje się tylko do uprawy w ogrodzie, choć jest możliwe prowadzenie jej jako bonsai (to dla bardziej wytrawnych ogrodników).

Wisteria rośnie intensywnie i szybko może okryć np. ścianę domu. Na przełomie maja i czerwca jej pędy pokrywają się kwiatami, które mogą kojarzyć się z kiściami winogron. Najczęściej są w odcieniach fioletu lub różu.

Wisterie lubią słońce, trzeba też zadbać o ich podlewanie. Wymagają bardzo solidnych podpór. Trzeba też pamiętać o regularnym przycinaniu (robi się to tuż po przekwitnięciu) – inaczej będzie słabo kwitła i nie zapanujemy nad jej rozrostem.

Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Zobacz również

Puchar Tymbarku 2025. Wojewódzki finał chłopców w Świeciu. Zdjęcia, wyniki

Puchar Tymbarku 2025. Wojewódzki finał chłopców w Świeciu. Zdjęcia, wyniki

Tak wyglądał wiosenny piknik "Ekodzień z pomysłem"  przy Galerii Grudziądzkiej

Tak wyglądał wiosenny piknik "Ekodzień z pomysłem" przy Galerii Grudziądzkiej

Polecamy

Auto zatrzymało się do góry kołami! Groźnie wyglądający wypadek niedaleko Grudziądza

Auto zatrzymało się do góry kołami! Groźnie wyglądający wypadek niedaleko Grudziądza

Jury konkursu: Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów doceniło swojskie smaki

Jury konkursu: Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów doceniło swojskie smaki

W Chełmnie znowu rządzą rycerze! Tak wygląda Turniej Rycerski 2025 w Chełmnie

W Chełmnie znowu rządzą rycerze! Tak wygląda Turniej Rycerski 2025 w Chełmnie