Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpierw był skarb. Teraz znaleziono szczątki proboszcza fary

Hanka Sowińska
Hanka Sowińska
Robert Grochowski, archeolog: - 2 stycznia, w samo południe, dwa łokcie od południowej ściany prezbiterium natrafiliśmy na skarb
Robert Grochowski, archeolog: - 2 stycznia, w samo południe, dwa łokcie od południowej ściany prezbiterium natrafiliśmy na skarb Materiały Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - Delegatura w Bydgoszczy
W krypcie północnej, jednej z siedmiu, które odkryto pod posadzką w prezbiterium bydgoskiej katedry, został pochowany proboszcz ks. Józef Turkowski.

To pierwsza wiadomość dotycząca identyfikacji szczątków, na które natrafiono podczas prac archeologicznych prowadzonych w katedrze. Sensacją – z początku tygodnia - była informacja o znalezieniu skarbu, właśnie w trakcie prowadzenia prac archeologicznych.

W krypcie północnej, jednej z siedmiu, które odkryto pod posadzką w prezbiterium bydgoskiej katedry pw. św. Marcina i Mikołaja, został pochowany proboszcz ks. Józef Turkowski.

- Na trumnie jest tablica inskrypcyjna. Stąd wiemy, że spoczywają w niej szczątki ks. Józefa Turkowskiego, który był proboszczem fary w latach 1845-1870 – mówi w rozmowie z „GP” ks. proboszcz Stanisław Kotowski, kanonik gremialny kapituły katedralnej.

Jak się dowiadujemy szczątki proboszcza Turkowskiego zachowały się w dobrym stanie. - Przetrwała także jedwabna sutanna, w której został pochowany – dodaje ks. Kotowski.

Pytany, czy spodziewa się, że w pozostałych kryptach znajdą się szczątki innych duchownych, mówi: - Sądzę, że są tu także pochowani inni proboszczowie, a może nawet burmistrz Łochowski.

Od 4 stycznia w krypcie północnej pracowali specjaliści z UMK w Toruniu. - Na razie dokumentują to, co znaleźli w krypcie. Otwarcie trumny wiąże się z podjęciem prac konserwatorskich. To nasz obowiązek konserwatorski. Nie robimy tego z ciekawości. To jednak wiąże się w ogromnymi kosztami – mówił nam w czwartek (4 stycznia)
Robert Grochowski, bydgoski archeolog, który kieruje pracami w katedrze.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Jak się dowiedzieliśmy wymiana posadzki dotyczy całego prezbiterium – czyli obszaru od łuku tęczowego aż po ołtarz.
- W ubiegłym tygodniu (koniec 2017 r. - przyp. red.) w czasie skuwania posadzki odsłoniła się pierwsza krypta ceglana. Jest to krypta kolebkowo sklepiona, z wejściem szyjowym. Datowana jest na drugą połowę XVI wieku, a może początek wieku XVII. Znajdowała się w niej trumna drewniana, a środku druga - ołowiana. Trumna ołowiana jest prawdopodobnie XIX- wieczna –oceniał Grochowski.

Informacja o znalezieniu szczątków proboszcza Turkowskiego dowodzi, że bydgoski archeolog się nie mylił, co do datacji ołowianej trumny.

Po prawej stronie prezbiterium, na ścianie znajduje się tablica epitafijna burmistrza Wojciecha Łochowskiego (zmarł w 1652 r.) . - Kiedyś była wmurowana w posadzkę. Gdyby okazało się, że w jednej z krypt natkniemy się na trumnę z jego szczątkami, to byłaby kolejna sensacja. Łochowski to najznamienitszy burmistrz, człowiek ogromnie zasłużony dla miasta, autor
pierwszej Kroniki Bydgoskiej – dodaje Grochowski.

W piątek (5 stycznia) prace w katedrze zostały przerwane. Specjaliści powrócą tu w poniedziałek.

Znaleziony 2 stycznia skarb (480 złotych monet, precjoza, elementy strojów, dewocjonalia) trafiły w czwartek - jako depozyt - do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego.

Zgodnie z prawem (ustawa o ochronie zabytków) o tym, gdzie znajdzie się skarb z bydgoskiej katedry zadecyduje wojewódzki konserwator zabytków.

Poniższy raport powstał na podstawie znaczenia imion. Czy imię wpływa na charakter człowieka, musicie odpowiedzieć sobie sami. Sprawdźcie, czy jesteście na tej liście.

Mężczyźni o tym imieniu częściej zdradzają [lista]

Krypty w Klasztorze Dominikanów w Brześciu Kujawskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska