Pierwsze pochówki odkryto na głębokości około 1,5 metra. Były przykryte warstwą pozostałości po budowie kościoła: drobnymi fragmenty dachówek, cegieł oraz naczyń nieliturgicznych z XVI.
Tylko 30 procent ciał pochowano w trumnach
- Na cmentarzu odnotowano już dwa pochówki nastolatków z bardzo dobrze zachowanym uzębieniem - informuje na Facebooku Marcin Wątorski z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Ordynariatu Polowego. - Ich szczątki są ułożone w sposób tradycyjny: w kierunku wschód-zachód i zachód-wschód. Natomiast ciało trzeciego, najmłodszego jest zorientowane w kierunku południowym i znajduje się zaraz pod grobem dorosłego człowieka. Trzeba podkreślić, że w miejscu takim, jak cmentarz przyklasztorny, pochówek nastolatków był niezwykłą rzadkością. Być może spoczywa tu rodzina któregoś z fundatorów. W ustaleniach mogłyby pomóc jedynie kosztowne badania DNA.
Nie zachowały się żadne, choćby malutkie fragmenty ubrań, co może świadczyć o tym, że pochówki były bardzo skromne. Odkryto ich już około dwudziestu. Tylko około 30 procent ciał złożono w trumnach, część jedynie obłożono kamieniami.
Na razie wydobyto tylko fragmenty naczyń i kilka XVII-wiecznych monet.
Wśród rurociągów współczesnych natrafiono na bardzo ciekawe odkrycie – dawną rurę, prawdopodobnie część pierwszej kanalizacji lub wodociągu. "Obecna wysokość gruntu wynika z licznych zabiegów podwyższania terenu. W przeszłości zmagano się tutaj ze zbyt wysokim poziomem wody. Porównując lokalizację cmentarza ze starymi mapami można stwierdzić, że zostały one wykonane bardzo dokładnie" - zaznacza Wątorski.
Data oddania do użytku obecnej świątyni pobernardyńskiej to 1557 rok.
Debata Harris-Trump. Kto wygrał przedwyborcze starcie?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?