Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najstarszy zakład pracy w gminie Lniano obchodził 70 jubileusz

Agnieszka Romanowicz
Najstarszy zakład pracy w gminie Lniano obchodził 70 jubileusz. W najlepszych latach Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa zatrudniała 120 osób, obecnie około 40.

Rozmowy o powołaniu spółdzielni w Lnianie rozpoczęły się w 1945 r. Pierwszymi obywatelami, którzy podpisali akt powstania spółdzielni w Lnianie byli Jan Gretkowski z Lubodzieża, Józef Bucholc z Wętfia, Jan Zdziarski z Ostrowitego, Stanisław Sawa z Siemkowa i Jan Pietrasiński z Lubodzieża. Pod koniec września spółdzielnia liczyła 40 członków, pierwszy prezesem został Leonard Kulczyk, rolnik z Dąbrowy.

Siedzibą Spółdzielni został budynek po przedwojennym handlowcu panu Seidlu. - Było wiele trudności, brakowało towarów, na wszystko obowiązywały rozdzielniki. Spółdzielnię bacznie obserwował UB - mówi Tadeusz Rokoszewski, obecny prezes Spółdzielni w Lnianie.

Mimo przeszkód, otwarto pierwsze sklepy w Brzemionach, Siemkowie, Błądzimu, Wętfiu, Jeziorkach i Mukrzu. W 1965 r. wybudowano sklep w Brzemionach, w 1968 r. pawilon handlowy w Siemkowie i magazyn zbożowy w Lnianie.

Lata 70. były bardzo dobre dla Spółdzielni. Powstały pawilony handlowe w Lnianie i Ostrowitem, utwardzono plac handlowy na węgiel i uruchomiono nową wagę samocho-dowowozową. Inwestycje były kontynuowane w latach 80. Ważnym wydarzeniem było oddanie do użytku stacji paliw, nastąpiło to w 1985 r.

W szczytowym okresie rozwoju Spółdzielni działało 17 sklepów z różnych branż. Skupowano ponad 2 tys. ton ziemniaków i ponad 700 ton zbóż. Sprowadzano 4 tys. ton węgla i miału, Spółdzielnia była wówczas największym zakładem pracy w gminie Lniano, pracowało w niej 120 osób.

Doceniły ją władze - na ręce przewodniczących rad i prezesów składano liczne nagrody i dyplomy. Funkcję przewodniczących pełnili kolejno: Wincenty Migda, Franciszek Gla-ma, Leonard Kulczyk, Edmund Lietke, Kazimierz Sworowski, Krzysztof Kopka, Henryk Andrearczyk, Wiesław Bagniew-ski, Elżbieta Mindykowska. Prezesami byli: Leonard Kulczyk, Roman Kowalski, Kazimierz Fikus, Wacław Woźniak, Józef Porożyński, Wanda Kamińska, Czesław Pukownik, Czesław Sawa, Jan Mykowski, Józef Jędrzejewski i Tadeusz Rokoszewski.

Lecz nie tylko władze Spółdzielni nie szczędziły wysiłku na rzecz jej rozwoju. Podczas uroczystości z okazji 70-lecia, która tydzień temu odbyła się w świetlicy w Lnianie, odznaki Zasłużony dla Spółdzielczości odebrało dziesięć pań: Małgorzata Bilska, Katarzyna Bu-cholc, Mirosława Chmiekle-wska, Zofia Kminikowska, Wioletta Kulczyk, Anna Ligmann, Ewa Manikowska, Ewa Matuszewska, Anna Porożyń-ska i Jolanta Rosenkiewicz.

- Cieszę się, że nasza Spółdzielnia, najstarszy zakład pracy w Lnianie, trwa w tej gminie - mówi Tadeusz Rokoszewski. - Jest nam trudniej wobec rosnącej konkurencji, ale wierzę, że wspólnie pokonamy trudności.

Uroczystość w Lnianie poprzedziła msza św. w intencji obecnych i byłych pracowników Spółdzielni. - Odprawił ją proboszcz z Bukowca, ks. Tadeusz Chamier Ciemiński, który wygłosił kazanie o spółdzielczości, które wszystkich bardzo ujęło - relacjonuje Rokoszew-ski. Miłym elementem było wręczenie okolicznościowych upominków w postaci skrzynek z logo Spółdzielni Rolniczo-Handlowej w Lnianie, wypełnionej łakociami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska