Najwięcej tragedii na drogach w regionie? W Bydgoszczy i...

  Najwięcej tragedii na drogach w regionie? W Bydgoszczy i Toruniu

  Marek Weckwerth

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W naszym regionie najwięcej tragicznych wypadków jest w Bydgoszczy. To największe miasto w Kujawsko-Pomorskiem, więc prawdopodobieństwo zdarzenia drogowego

  W naszym regionie najwięcej tragicznych wypadków jest w Bydgoszczy. To największe miasto w Kujawsko-Pomorskiem, więc prawdopodobieństwo zdarzenia drogowego jest także największe. ©Tomasz Czachorowski

  Najwięcej osób ginie w wypadkach na drogach Warszawy. W porównaniu do stolicy Bydgoszcz jawi się jak oaza spokoju.
  W naszym regionie najwięcej tragicznych wypadków jest w Bydgoszczy. To największe miasto w Kujawsko-Pomorskiem, więc prawdopodobieństwo zdarzenia drogowego

  W naszym regionie najwięcej tragicznych wypadków jest w Bydgoszczy. To największe miasto w Kujawsko-Pomorskiem, więc prawdopodobieństwo zdarzenia drogowego jest także największe. ©Tomasz Czachorowski

  W wypadkach w Warszawie zginęły w ubiegłym roku 62 osoby, a 1039 zostało rannych. W Bydgoszczy życie straciło 9 osób, zaś 235 odniosło rany. Ale też stolica kraju jest nieporównanie większa - 1,7 miliona mieszkańców do 362 tysięcy zamieszkujących miasto nad Brdą.

  Co ciekawe, najwięcej rannych w kraju, bo aż 2045, było w ubiegłym roku w trzecim pod względem liczby mieszkańców mieście - w Łodzi (722 tys.
  mieszkańców). Na ulicach Łodzi zginęło 18 osób. W niechlubnym rankingu śmiertelności wysokie miejsce zajęły ex aequo: Kraków (drugie największe miasto - 760 tys. mieszkańców), Szczecin (409 tys. mieszkańców) i Lublin (348 tys.) - po 15 ofiar.

  Fiat Tipo. Premierowy cennik na polskim rynku

  W Toruniu, który jest drugim największym miastem Kujawsko-Pomorskiego (204 tys. mieszkańców), wydarzyły się 43 wypadki, było 7 zabitych, 44 rannych. We Włocławku (116 tys. mieszkańców) policja odnotowała 48 wypadków i 52 rannych. Nikt nie zginął. W pozostałych największych ośrodkach regionu było tak samo. W Grudziądzu (98 tys. mieszkańców) doszło do 35 wypadków, a 38 osób zostało rannych. W Inowrocławiu (75 tys. mieszkańców) było 18 wypadków, 19 rannych.

  Sprawdziliśmy też statystykę w regionie w I kwartale tego roku. Najwięcej wypadków wydarzyło się znów w Bydgoszczy - 38, ale obyło się bez ofiar śmiertelnych. 55 osób zostało rannych. Niestety aż 3 osoby zginęły w Toruniu. Tam w 11 wypadkach rannych zostało także 9 osób. Włocławek to 9 wypadków i 10 rannych, Grudziądz to 6 wypadków i 8 rannych, zaś Inowrocław 4 wypadki, 5 rannych.

  - Liczba zdarzeń drogowych jest zasadniczo tym większa, im większe jest miasto, bo także natężenie ruchu jest w nim większe. Ta zależność oczywiście waha się w zależności od rozpatrywanego okresu. Zasadniczo im dłuższy czas bierzemy pod uwagę, tym ta zależność jest bardziej stała - komentuje mł. insp. Robert Olszewski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Na poprawę bezpieczeństwa wpływa dobra infrastruktura drogowa, w tym eliminowanie miejsc kolizyjnych, wyposażanie skrzyżowań w sygnalizację świetlną.

  Robert Olszewski nie ma wątpliwości, że sygnalizacja generalnie spowalnia ruch, ale też go porządkuje. Tradycyjne skrzyżowania czy też te z ruchem okrężnym przejeżdża się sprawniej, szybciej, gdy ruch nie jest sterowany sygnalizacją. Ale też dochodzi tam do większej liczby kolizji i wypadków. Skrzyżowania bez sygnalizacji wymagają od kierowców większej uwagi i lepszej znajomości przepisów.

  Fiat Tipo. Nowe zdjęcia sedana [galeria]

  Mimo tych wszystkich wypadków i tragedii szybkość przejazdu przez centra największych miast nie jest rewelacyjna.

  Jak donosi w najnowszym raporcie portal Korkowo.pl, poranny szczyt komunikacyjny jest zdecydowanie najlepszy dla kierowców w Katowicach, gdzie średnia prędkość wynosi od 43 do 49 km na godz. W Bydgoszczy jeździ się średnio 36 km na godz. (2 km od centrum) i 39 km (do 5 km od centrum).


  Zobacz. Wypadek na Fordońskiej w Bydgoszczy. BMW uderzyło w tablicę reklamową (STYK)

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.pomorska.pl

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY