Pół wieku temu oddany został do użytku budynek, w którym mieści się obecnie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im "Staszica" w Nakle. W minionym roku tuż obok wniesiono nowoczesną halę sportową. Właśnie w niej zorganizowano w piątek galę z okazji jubileuszu szkoły.
Ale historia placówki trwa dłużej niż 50 lat. Mówił o tym podczas uroczystości Henryk Podejko, długoletni dyrektor "Staszica", autor monografii o szkole. Historia ta sięga roku 1954, kiedy to działało w Nakle Liceum Pedagogiczne.
Jesteśmy już 10-tysięczną rodziną - podkreślała z kolei, witając gości i uczestników zjazdu, Alicja Czubak, obecna dyrektor informując, że w tym roku młodzież kształci się w "Staszicu" w sześciu szkołach, uczniów jest blisko 500, a zajęcia z nimi prowadzi 46 nauczycieli. Wspomniała też o sukcesach szkoły. Tych naukowych i tych sportowych. Absolwenci "Staszica" zdobywają mistrzowskie tytuły w tenisie ziemnym, w strzelectwie (Joanna Nowakowska) i podnoszeniu ciężarów ( Tomasz Zieliński).
Jednak nim tłoczno zrobiło się w hali sportowej odprawiona została msza św. w nakielskiej Farze w intencji uczniów i absolwentów szkoły. Celebrował ją ks. prałat Grzegorz Nowak, który poświęcił w piątek także pamiątkową tablicę, odsłoniętą w holu "Staszica" przez dyrektor Czubak i starostę nakielskiego Tomasza Miłowskiego. Okolicznościowe kazanie wygłosił w kościele ks. Andrzej Kalita, nauczyciel religii w "Staszicu" w latach 1990 - 1997.
Po wyjściu z kościoła uczestnicy zjazdu przeszli pod pomnik katyński usytuowany przy Farze, by oddać hołd pomordowanym na Wschodzie mieszkańcom powiatu. Uroczystych chwil nie brakowało też w szkole. W obecności absolwentów ślubowanie na sztandar złożyli uczniowie pierwszych klas.
Dla gości, wśród których był także burmistrz Nakła Zenon Grzegorek i radna wojewódzka Silvana Oczkowska, utwory Chopina grał Sebastian Łasa, absolwent "Staszica". Wiele oklasków zebrał chór "Nadzieja" pod dyrekcją Michała Gacki, którego występ zakończył oficjalną część zjazdu.