Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nakło. "Staszic" miał swoje święto

Redakcja
Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa zdjęć dokumentujących życie szkoły w minionych latach.  Otwarto ją w holu "Staszica”. Można tu było zajrzeć także do starych, szkolnych kronik
Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa zdjęć dokumentujących życie szkoły w minionych latach. Otwarto ją w holu "Staszica”. Można tu było zajrzeć także do starych, szkolnych kronik Fot. Maja Stankiewicz
Wspaniałą, pełną życzliwości atmosferę wspominali uczestnicy zjazdu zorganizowanego w Nakle z okazji 50-lecia "Staszica". Historia szkoły jest jednak dłuższa...

Pół wieku temu oddany został do użytku budynek, w którym mieści się obecnie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im "Staszica" w Nakle. W minionym roku tuż obok wniesiono nowoczesną halę sportową. Właśnie w niej zorganizowano w piątek galę z okazji jubileuszu szkoły.

Ale historia placówki trwa dłużej niż 50 lat. Mówił o tym podczas uroczystości Henryk Podejko, długoletni dyrektor "Staszica", autor monografii o szkole. Historia ta sięga roku 1954, kiedy to działało w Nakle Liceum Pedagogiczne.

Jesteśmy już 10-tysięczną rodziną - podkreślała z kolei, witając gości i uczestników zjazdu, Alicja Czubak, obecna dyrektor informując, że w tym roku młodzież kształci się w "Staszicu" w sześciu szkołach, uczniów jest blisko 500, a zajęcia z nimi prowadzi 46 nauczycieli. Wspomniała też o sukcesach szkoły. Tych naukowych i tych sportowych. Absolwenci "Staszica" zdobywają mistrzowskie tytuły w tenisie ziemnym, w strzelectwie (Joanna Nowakowska) i podnoszeniu ciężarów ( Tomasz Zieliński).

Jednak nim tłoczno zrobiło się w hali sportowej odprawiona została msza św. w nakielskiej Farze w intencji uczniów i absolwentów szkoły. Celebrował ją ks. prałat Grzegorz Nowak, który poświęcił w piątek także pamiątkową tablicę, odsłoniętą w holu "Staszica" przez dyrektor Czubak i starostę nakielskiego Tomasza Miłowskiego. Okolicznościowe kazanie wygłosił w kościele ks. Andrzej Kalita, nauczyciel religii w "Staszicu" w latach 1990 - 1997.

Po wyjściu z kościoła uczestnicy zjazdu przeszli pod pomnik katyński usytuowany przy Farze, by oddać hołd pomordowanym na Wschodzie mieszkańcom powiatu. Uroczystych chwil nie brakowało też w szkole. W obecności absolwentów ślubowanie na sztandar złożyli uczniowie pierwszych klas.

Dla gości, wśród których był także burmistrz Nakła Zenon Grzegorek i radna wojewódzka Silvana Oczkowska, utwory Chopina grał Sebastian Łasa, absolwent "Staszica". Wiele oklasków zebrał chór "Nadzieja" pod dyrekcją Michała Gacki, którego występ zakończył oficjalną część zjazdu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska