www.pomorska.pl/wloclawek
Więcej informacji z Włocławka na stronie
www.pomorska.pl/wloclawekPomysłodawcą jest Miłosz Kłobukowski, nauczyciel języka polskiego w LMK. Impreza ma zasięg miejski, zaś uczestnictwo w konkursie polega na zrobieniu filmu krótkometrażowego o Włocławku, zrealizowanego za pomocą telefonu komórkowego. - Chcemy w ten sposób zainteresować młodzież filmem amatorskim, najnowszymi, awangardowymi trendami kina - mówi Miłosz Kłobukowski. - Myślę, że uda się w ten sposób obudzić wrażliwość artystyczną i poruszyć patriotyczną nutę w oparciu o pozytywne przeżycia związane z rodzinnym miastem.
Początkujący filmowcy mają za zadanie ukazać pozytywną stronę Włocławka, opowiedzieć krótką historię o własnym, intymnym świecie związanym nierozerwalnie z miastem, w którym mieszkają, uczą się, dorastają poszukując życiowej drogi i rudymentarnych wartości. Zadaniem rywalizującej w konkursie młodzieży jest więc udowodnienie, że we Włocławku można być szczęśliwym, że warto w tym mieście żyć, gdyż posiada ono wiele zalet, urokliwych miejsc, czy niezwykłych mieszkańców, którzy czynią je wyjątkowym.
Dlaczego komórka?
Film może być zarówno dokumentem, jak i prezentować całkowicie fikcyjną fabułę. Zachęcamy jednak, aby młodzi filmowcy-amatorzy zamiast tworzyć nieprzewidywalne scenariusze pełne zwrotów akcji spróbowali raczej opowiedzieć o własnych doświadczeniach, przeżyciach, podzielić się refleksjami dotyczącymi życia szkolnego, przyjaźni, pierwszych fascynacji, planów na przyszłość.
Dlaczego akurat mają się posługiwać komórką? - Powodów jest kilka - mówi Miłosz Kłobukowski. - Komórka jest zawsze pod ręką i z jej pomocą można utrwalać wyjątkowe, szybko przemijające, ulotne chwile. Aparat telefoniczny doskonale nadaje się do prowadzenia wszelkich intymnych narracji na wzór dziennika, czy pamiętnika "zapisanego" w obrazach.
Zdaniem Miłosza Kłobukowskiego, komórka likwiduje też dystans, jaki wprowadza swoim pojawieniem się kamera. Telefon z aparatem jest więc idealnym narzędziem dla amatora pragnącego rozpocząć przygodę z realizacją filmów, jest wprost przeznaczony do filmowania prawdziwych ludzi, sytuacji i miejsc, staje się narzędziem nowej, zdemokratyzowanej sztuki, dostępnej praktycznie dla każdego - w szczególności dla młodzieży, która żyje przecież w świecie nieustannie zmieniających się obrazów.
Istotne jest też to, aby autor filmu przeznaczonego na konkurs nie ograniczył się tylko do stworzenia "zlepku" ujęć przypominających poetyką teledysk, opierających się na montażu atrakcji czy intelektualnym. Film ma w sposób w miarę logiczny opowiedzieć historię, której bohaterami mogą być zarówno autentyczni ludzie, jak i postacie wykreowane, a nawet samo miasto.
Organizacja
Filmy oceniane będą przez profesjonalne jury, w skład którego wejdą m. in.: dr Piotr Skrzypczak (filmoznawca, adiunkt z UMK), mgr Radosław Osiński (filmoznawca, doktorant z UMK). Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe.
Uroczysty finał konkursu wraz z wręczeniem nagród przez jury i projekcją najlepszych filmów planowany jest w pierwszej połowie czerwca. Oferta jest skierowana do młodzieży ponadgimnazjalnej z Włocławka i najbliższych okolic. Szczegółowe informacje dotyczące imprezy, takie jak projekty regulaminu i loga znajdują się w załącznikach, a także na stronie internetowej szkoły: www.lmkwloclawek.pl
Organizatorzy:
Krystyna Sobczak
Dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego
im. Marii Konopnickiej we Włocławku
Miłosz Kłobukowski
Polonista, pomysłodawca i koordynator imprezy