Program Wczesnej Interwencji wobec Młodych Użytkowników Narkotyków (FreD to niemiecki skrót) działa w Bydgoszczy od początku roku. Nasze miasto jest jednym z dwóch w Polsce, gdzie testowany jest projekt pilotażowy.
Za porozumieniem stron
Wczoraj Bydgoszcz odwiedziła natomiast Nadja Wirth, koordynatorka programu w 17 państwach europejskich:
- Głównym założeniem programu jest wzajemne zrozumienie.
A chodzi o porozumienie szczególnego rodzaju. - Młodzi ludzie, którzy po raz pierwszy zostali przyłapani na zażywaniu, bądź posiadaniu narkotyków, zawierają umowę z policją. Nie muszą ponosić konsekwencji swojego czynu w zamian za udział w specjalnym kursie, który im oferujemy - tłumaczy Wirth.
Kurs łamie konwencje
W Bydgoszczy w zajęciach wzięły udział już 44 osoby. Chętnych było więcej, ale: - Pozostali nie kwalifikowali się już do programu FreD - tłumaczy Robert Rejniak z Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii. - Te osoby, które zakwalifikowane zostały, jako uzależnione, trzeba było od razu kierować do ośrodka Monaru.
Osoby, które uczestniczyły w kursie, podkreślają, że sposób prowadzenia zajęć jest niekonwencjonalny. Damian, uczeń gimnazjum, który przez rok "wciągał" amfetaminę, wspomina:
- Te spotkania to coś nowego. Spodziewałem się nudnego wysłuchiwania wywodów o tym, że narkotyki są szkodliwe. Myślałem, że będziemy oglądać jakieś drastyczne zdjęcia. Tymczasem prowadzący w sposób przemyślany i logiczny opowiadał o tym, w jakie kłopoty możemy się wpędzić, gdy nie przestaniemy brać.
Bydgoski wzór
- Jestem zaskoczona tym, jak dobrze program rozwija się w Polsce. Dzięki waszym doświadczeniom w przyszłym roku projekt FreD zostanie udoskonalony i wdrożony w pozostałych państwach - dodaje Nadja Wirth.
Osoby zagrożone narkomanią oraz rodzice, którzy podejrzewają, że ten problem dotknął ich dzieci, mogą skontaktować się z oddziałem PTZN dzwoniąc pod numer (052) 371 19 08.