Inowrocław. Święto pod pomnikiem
Obchody 90. rocznicy Odzyskania Niepodległości
Prezydencka gala w Teatrze Wielkim w Warszawie była głównym punktem obchodów 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W całym kraju nie zabrakło uroczystych wydarzeń - defilady, inscenizacje, odsłonięcia pomników przypominały o wydarzeniach z 11. listopada 1918 roku.
Wśród gości Lecha Kaczyńskiego podczas gali w Teatrze Wielkim nie zabraknie szefów rządów i prezydentów obcych państw. Będą prezydenci: Gruzji Michail Saakaszwili, Litwy Valdas Adamkus, czy Ukrainy Wiktor Juszczenko. Dołączą do nich także przywódcy z Afganistanu, Chorwacji, Czarnogóry, Estonii, Łotwy, Macedonii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Węgier, a także opozycjoniści z Białorusi.
Na gali zjawić ma się ponad 800 gości z kraju i zagranicy.
Kwestia zaproszeń i listy gości na długo przed 11-tym listopada wzbudzała wielkie emocje. Zaproszenia nie otrzymał były prezydent Lech Wałęsa, a premier Donald Tusk postanowił z zaproszenia nie skorzystać. Swoje przybycie zapowiedział natomiast minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Początek imprezy - w południe
Prezydent i jego goście rocznicowe obchody rozpoczęli w samo południe, kiedy to odbyła się uroczysta zmiana wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Później została otwarta wystawa "Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności". Tam również zaplanowany był uroczysty lunch dla zaproszonych gości. O godz. 17.00 w Pałacu Prezydenckim Lech Kaczyński wręczy odznaczenia państwowe i dokona nominacji generalskich.
Wieczorem o godz. 20.00 w Teatrze Wielkim rozpocznie się uroczysta gala. Po wysłuchaniu hymnu, głos zabierze prezydent Lech Kaczyński. Następnie odbędzie się koncert pieśni patriotycznej, a po nim - uroczysta kolacja. - Po kolacji będzie możliwość tańczenia, będzie zespół muzyczny i dwie sale, w których będzie można tańczyć. Na pewno zagra dobry zespół - zapewniał szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki.
Parady, inscenizacje i miejskie gry w stolicy
Gala to nie jedyna uroczystość organizowana przez władze państwowe w stolicy.
O godz. 18 w Teatrze Polskim odbędzie się koncert "Póki w narodzie myśl swobodna" organizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Już o godz. 10:20 na Dworcu Centralnym będzie miała miejsce inscenizacja historyczna "Jutrzenka Niepodległości", przedstawiająca przyjazd komendanta Józefa Piłsudskiego do Warszawy.
W samo południe zaś z Krakowskiego Przedmieścia ruszył XX Bieg Niepodległości, którego uczestnicy pobiegli aż do Wilanowa.
Fani miejskich gier będą mogli uczestniczyć w grze "Tajemnica brylantu. Wyprawa w przedwojenną Warszawę", która wystartuje spod Pałacu Staszica, a ci, którzy wolą tylko obserwować, będą mogli zobaczyć defiladę historyczną, podczas której kilkaset przebranych w dawne polskie mundury osób wraz z kawalerią konną przemaszeruje do Muzeum Wojska Polskiego. Na koniec, w pobliżu Starego Miasta odbędą się koncerty.
Rocznicowe uroczystości w całym kraju
Msze za Ojczyznę, defilady, parady, inscenizacje historyczne, składanie kwiatów przed pomnikami Józefa Piłsudskiego odbywały się w całym kraju.
W Gdańsku uroczystości na Placu Piłsudskiego urozmaicił pokaz gołębi, w Gdyni na Skwerze Kościuszki wykonana zostanie okolicznościowa fotografia zebranych mieszkańców miasta. W Wielkopolsce odbędą się IV Mistrzostwa Polski w Jedzeniu Rogali Świętomarcińskich. Ulicami Wrocławia i Katowic przejdą wojskowe defilady.
Historia
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym i wybór 11 listopada jest dość arbitralny. Uzasadnieniem może być zbiegnięcie się wydarzeń w Polsce z końcem I wojny światowej na świecie (tego samego dnia miała miejsce kapitulacja Niemiec na froncie zachodnim).
- 5 listopada 1916 - wydanie aktu gwarantującego powstanie Królestwa Polskiego, w bliżej nieokreślonych jeszcze granicach
- 14 stycznia 1917 - rozpoczęcie działalności przez Tymczasową Radę Stanu
- 12 listopada 1917 - przejęcie obowiązków głowy państwa przez Radę Regencyjną
- 7 października 1918 - ogłoszenie niepodległości Polski przez Radę Regencyjną
- 25 października 1918 - powołanie rządu Józefa Świeżyńskiego
- z 6 na 7 listopada 1918 - powstanie w Lublinie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim na czele
- 10 listopada - przyjazd Józefa Piłsudskiego do Warszawy
- 11 listopada 1918 - przekazanie przez Radę Regencyjną władzy nad podległym jej wojskiem Józefowi Piłsudskiemu. Tego dnia, po pertraktacjach Marszałka z Centralną Radą Żołnierską wojska niemieckie zaczęły się wycofywać z Królestwa Polskiego. W nocy rozbrojono również niemiecki garnizon stacjonujący w Warszawie.
- 14 listopada 1918 - rozwiązanie się Rady Regencyjnej i przekazanie przez Radę Regencyjną swoich uprawnień na rzecz Józefa Piłsudskiego
- 19 listopada 1918 - wojska niemieckie zakończyły się wycofywać z Królestwa Polskiego
- 22 listopada 1918 - podpisanie dekretu o podstawach ustrojowych państwa polskiego
- 27 grudnia 1918 - wybuch powstania wielkopolskiego w Poznaniu