Zlot został zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego. Przyjechało na niego prawie 15 tysięcy osób. W programie było sporo zajęć, a także zwiedzanie muzeów w Gdańsku (Muzeum II wojny światowej, Centrum Solidarności, Westerplatte). Ponadto harcerze pełnili służbę podczas sadzenia lasu i w schronisku dla zwierząt. Skauci byli w Malborku i Kościerzynie. Atrakcją było pływanie na żaglówkach, koncerty i spotkania z ciekawymi ludźmi.
Okazja do promocji
- W ramach Dnia Regionu druhny i druhowie promowali swoje województwa, powiaty i gminy pokazując najciekawsze miejsca i atrakcje. Zlot odwiedził prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz marszałek województwa Piotr Całbecki i przewodniczący sejmiku Ryszard Bober. Sprzęt obozowy na zlot chorągiew ZHP sfinansowała ze środków z dotacji celowej samorządu województwa, która wyniosła 400 tys. zł. Za pieniądze z marszałkowskiej dotacji harcerze kupili m. in. namioty, łóżka polowe, regały namiotowe i agregaty prądotwórcze. Część tego sprzętu - namioty programowe - trafiła do golubskich harcerzy. Wyjazd harcerzy z terenu gminy Golub-Dobrzyń wsparł również wójt gminy Golub-Dobrzyń Marek Ryłowicz, który przekazał harcerzom 700 złotych – informuje Szymon Wiśniewski, komendant gniazda Kujawsko-Pomorskiego na zlocie oraz komendant Hufca ZHP Golub-Dobrzyń.
Harcerze mają duże wsparcie województwa, które dotuje remonty harcówek, organizację zajęć, obozów.
- Harcerstwo to wspaniała przygoda tysięcy młodych ludzi i piękne wspomnienia osób w moim wieku. Ale harcerstwo to przede wszystkim znakomita metoda wychowawcza, która zawsze się dobrze sprawdza, także w trudnych sytuacjach. Jej ważnym elementem jest wychowanie w duchu patriotycznym – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Pamiętamy o tym w roku stulecia odrodzonej Polski i stulecia polskiego skautingu.
Szczytne idee
Do wojewódzkiego gniazda na obozie w Gdański należało prawie 800 osób. Nasz powiat reprezentowali harcerze z Golubia-Dobrzynia, Gałczewa, Nowej Wsi, Zbójna oraz Radomina. Pwd. Dominika Sicińska była odpowiedzialna za program. Opiekunami grup byli: phm. Mariusz Fydryszewski, phm. Bogusław Bogucki oraz pwd. Paula Marszałkowska.
- Dla naszego Hufca to ogromne wyróżnienie, że mogliśmy kierować tak duża grupą harcerzy na jubileuszowym zlocie z okazji 100-lecia ZHP. Chcemy zainspirować i przygotować uczestników do zmiany świata na lepsze już dzisiaj, zgodnie z harcerskim systemem wartości, poprzez stworzenie ekscytującego, motywującego, stawiającego wyzwania, innowacyjnego programu zlotu, tak aby każdy zuch i harcerz miał możliwość rozwoju intelektualnego, społecznego, duchowego i fizycznego. Program ma charakter rotacyjny. Poza wspólnymi punktami programowymi, uczestnicy zrzeszeni w Stanicach realizowali program w zmienionej kolejności. Każdy miał szanse wziąć udział w siedmiu modułach programowych – dodaje Szymon Wiśniewski.
Program 300 plus - jak otrzymać wsparcie finansowe?