Dezynfekcja przyborów po każdym kliencie. Pokaz dla klas fry...

Maryla Rzeszut
Magdalena Rachwalska, kl. IV c: -- Nie każdy zdaje sobie sprawę, do jakich skutków może doprowadzić brak higieny. Dobrze, że mamy wpajane przestrzeganie czystości, dezynfekowanie przyborów i pomieszczeń. Na rynku pojawiają się coraz to nowe środki i preparaty. Trzeba mieć orientację, jak działają i które są najskuteczniejsze.
(fot. Maryla Rzeszut)
Fryzjer czesze cię tym samym grzebieniem i strzyże tymi nożyczkami, co poprzednich klientów? Stop! Przybory musi zdezynfekować po każdym z klientów.
Powinien mieć więc kilka zestawów narzędzi. Mocno uczulał na to uczniów czterech klas Technikum Usług Fryzjerskich w grudziądzkiej "budowlance" konsultant Grzegorz Kaniecki. Ostrzegł, że brak higieny może skończyć się chorobą, a w skrajnym przypadku nawet śmiercią.
Dlaczego? - Bo nie wiemy, czy klient jest na coś chory. Bywa, że ludzie przenoszą nie tylko bakterie i wirusy popularnych chorób, ale np. wirusowego zapalenia wątroby czy HIV/AIDS - tłumaczył. - Cierpią na choroby skóry. Niebezpiecznie jest, gdy dojdzie do skaleczenia czy nawet niewidocznego mikrourazu skóry. Drobnoustroje przenikną do krwi. Z nożyczek, golarki, grzebienia, szczotki...
W salonach fryzjerskich, kosmetycznych, solariach i różnych SPA dezynfekcja to podstawa!
Fryzjerzy unikają odkażających środków zawierających alkohol, bo ten tępi im nożyczki. Niekiedy bardzo drogie!
Środków na rynku w bród

Maryla Rzeszut
Andrzej Dembiński z kl III : - Wiadomo, w Polsce wszyscy na wszystkim oszczędzają, ale na rezygnacji z dezynfekcji narzędzi i przyborów fryzjerskich nie zyskamy nic. Klient może być na coś chory. Lekceważąc higienę możemy zarazić siebie i innych. Szkolenia są potrzebne, by wiedzieć, jak w pracy skutecznie chronić zdrowie.
(fot. Maryla Rzeszut)
- Jest wiele skutecznych środków: płynów, proszków, pianek bezalkoholowych, a niszczących bakterie i wirusy - zapewnia Grzegorz Kaniecki. - Włosy ze szczotek i grzebieni usuwa np. specyfik używany też w medycynie. Rozpuszcza on włosy, a szczotki stają się sterylnie czyste.
- Sposoby dezynfekcji i sterylizacji są coraz bardziej nowoczesne. Trzeba być z tym na bieżąco - uważa Piotr Dołżyc, nauczyciel w technikum, autor projektu "Młody specjalista", w ramach którego organizuje młodzieży ciekawe zajęcia.
Zobacz też: Fryzjer jest jak terapeuta [wideo]
Sanepid czuwa

Maryla Rzeszut
Magdalena Piłat, kl IV c : - Już wiedziałam, że po każdym kliencie dezynfekuje się narzędzia. Okazuje się, że trzeba jeszcze przestrzegać wymaganego czasu sterylizacji, zgodnie z instrukcją dołączoną do każdego płynu czy preparatu. Po to, żeby zabić bakterie czy wirusy i nie zarazić nimi siebie i kolejnego klienta.
(fot. Maryla Rzeszut)
Czy w salonach fryzjerzy dezynfekują przybory po każdym kliencie? Wiemy, że nie zawsze...
Przestrzegania przepisów i procedur pilnuje Sanepid. Adela Jarosz, kierownik sekcji higieny komunalnej: - Kontrolujemy zakłady fryzjerskie i inne salony, ale musimy swoją wizytę zapowiedzieć. Trudno więc na pewno stwierdzić, czy dezynfekuje się narzędzia po każdym kliencie, ale płyny, środki, sprzęt do sterylizacji - zawsze jest. Będąc u fryzjera prywatnie widzimy jednak, że zasady bywają łamane... Dlatego tak ważne jest wyrobienie nawyku w uczniach, którzy podejmą pracę w salonach.
A jakie Państwo macie doświadczenia z salonów piękności?
Czytaj e-wydanie »