Fryzjer czesze cię tym samym grzebieniem i strzyże tymi nożyczkami, co poprzednich klientów? - Stop! Przybory musi zdezynfekować po każdym z klientów - uczula Grzegorz Kaniecki, ekspert od higieny w zakładach fryzjersko-kosmetycznych.
- Bywa, że ludzie przenoszą nie tylko bakterie i wirusy popularnych chorób, ale np. wirusowego zapalenia wątroby - tłumaczy. - Niebezpiecznie jest, gdy dojdzie do skaleczenia czy nawet niewidocznego mikrourazu skóry. Drobnoustroje przenikną do krwi. Z nożyczek, golarki, grzebienia, szczotki...
Czytaj: Żółtaczka - zaszczep się profilaktycznie
Fryzjerzy pod specjalnym nadzorem. SanepiduKrystyna Błażejewska, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy informuje, że kontrole w salonach kosmetycznych mogą być prowadzone nawet kilka razy w ciągu 12 miesięcy.
Jednocześnie zwraca jednak uwagę, że nie zawsze mogą one być w pełni skuteczne, ze względu na pewną lukę prawną.
- Jeżeli stan techniczny aparatury sterylizacyjnej pod względem wizualnym jest nienaganny, to nie mamy podstaw prawnych, by sprawdzić, czy działa ona poprawnie i czy proces sterylizacyjny jest odpowiedni - wyjaśnia Błażejewska. Trwają jednak prace nad zmianą przepisów.
Jest jeszcze jeden mankament. Kontrolując zakłady fryzjerskie i inne salony, sanepid musi swoją wizytę zapowiedzieć. Dlatego trudniej jest określić z całą pewnością, czy dezynfekuje się narzędzia po każdym kliencie. Ale płyny, środki, sprzęt do sterylizacji - zawsze są.
Uwaga na choroby!
Tymczasem dane są alarmujące: w ubiegłym roku na 100 tys. mieszkańców naszego województwa odnotowano 342 przypadki zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby. Dla porównania: jeszcze w 2009 roku takich przypadków było 277.
Wobec powyższego bydgoski sanepid zachęca właścicieli zakładów fryzjerskich, tatuażu, salonów SPA, aptek i gabinetów stomatologicznych do kontroli skuteczności aparatury sterylizującej. Można to zrobić podczas "Żółtego tygodnia", który potrwa od 31 marca do 11 kwietnia.
Zlecenia kontroli można składać od poniedziałku do piątku w godz. 7-12 (we wtorek dodatkowo od godz. 14 do 17) w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Kujawskiej 4 w Bydgoszczy (parter budynku E).
Czytaj e-wydanie »