Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz region jest drugi na świecie i liderem w Europie! W czym?

(awe)
Lubimy obserwować niebo, przyczyniły się do tego m.in. astrobazy.
Lubimy obserwować niebo, przyczyniły się do tego m.in. astrobazy. Lech Kamiński
Nikt w Europie nie spogląda w niebo tak często jak my! W wielkim projekcie liczenia gwiazd wyprzedza nas tylko USA. Kujawsko-Pomorskie jest na drugim miejscu na świecie!

Wielkie Ogólnoświatowe Liczenie Gwiazd to trwający od kilku lat projekt, który ma pokazać, jak ciemne jest niebo nad nami.

Żeby wziąć w nim udział, nie trzeba wiele: wystarczy wyjść na spacer po zmroku, znaleźć na niebie wskazany przez organizatorów projektu gwiazdozbiór (w minionym roku była to konstelacja Łabędzia) i policzyć, ile gwiazd w nim widać. Później trzeba już tylko wysłać wyniki przez internet - do tego trzeba znać współrzędne geograficzne miejsca obserwacji.

Przeczytaj również: Żywe lekcje astronomii w świeckiej astrobazie

Liczymy najczęściej w Europie

Organizatorzy zbierają dane na jednej mapie. Wystarczy na nią spojrzeć, by zobaczyć, że nasze województwo jest liderem w Europie, jeśli chodzi o częstość obserwacji gwiazd.

Wynik robi wrażenie: z naszych astrobaz do bazy danych trafiły już setki wyników. W raporcie podsumowującym miniony rok nazwy astrobaz z Gniewkowa czy Kruszwicy pojawiają się pomiędzy kanadyjskimi czy amerykańskimi miejscowościami. - Jestem zdumiony osiągnięciami, jakie już w tej chwili macie, zaledwie po dwóch latach działalności astrobaz - komentował wyniki projektu profesor Krzysztof Górski z NASA. Naukowiec odwiedził nasz region na zaproszenie Kolegium Jagiellońskiego Toruńskiej Szkoły Wyższej. Wygłosił w Dworze Artusa otwarty wykład o początkach wszechświata i poprowadził seminarium naukowe. Rozmawiał też z marszałkiem regionu o współpracy naukowej i odwiedził astrobazę w Unisławiu - jedną z czternastu w naszym regionie.

Czytaj też: Astrobaza w Gostycynie czeka na miłośników nieba

Współpraca może być dla małych obserwatoriów wyzwaniem - prof. Górski jest jednym z liderów innego projektu astronomicznego: Misji Planck. To największy wspólny projekt Amerykańskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Wysłany w kosmos satelita ma dotrzeć do najdalszych zakątków wszechświata.

Ale już teraz przekazane przez niego dane okazały się bezcenne. Pozwoliły odtworzyć mapę promieniowania - "echa" Wielkiego Wybuchu. A dzięki temu naukowcy mogli dokładniej oszacować wiek wszechświata - na 13,81 miliarda lat.

Najlepsi astronomowie przyjadą do Torunia?

Na pojedynczym wykładzie współpraca prawdopodobnie się nie zakończy. - Jest realna szansa, że w przyszłym roku w Toruniu zostanie zorganizowana międzynarodowa konferencja z udziałem największych astronomów na świecie - mówi Beata Krzemińska, rzecznik prasowa urzędu marszałkowskiego. - A to da impuls do rozwoju projektu astrobaz.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska