Również zdaniem Kapituły plebiscytu to niekwestionowany lider w tej kategorii. Gratulujemy!
Nazwa tajemnicza, ale to proste urządzenie
Kapituła naszego plebiscytu doceniła przede wszystkim wartość ekologiczną aeratora OXYGEN intensive. Tymczasem Czytelnicy oddali na Polimat Eko aż 1510 głosów!
Warto promować taki biznes. Jest potrzebny i przyszłościowy, bo w Polsce nie brakuje, niestety, zanieczyszczonych wód. Choć nazwa brzmi dość tajemniczo, mechaniczny aerator OXYGEN intensive to urządzenie do napowietrzania wody. Jego użyteczność potwierdzają np. badania Politechniki Koszalińskiej. Sprawdza się w różnych miejscach: w jeziorach, stawach, rzekach czy kanałach. Tam przy niewielkim zużyciu energii przywraca dobry stan fizykochemiczny wody oraz zapewnia jej odpowiedni poziom tlenu. - Ma dużą wydajność, a potrzebuje bardzo mało energii - przekonuje Kazimierz Kruczkowski, prezes firmy Polimat Eko w Bydgoszczy. - Trudno się więc dziwić, że zdobywa coraz większą popularność nie tylko w Polsce, ale również za granicą.
Oczyszczalnia ścieków zużywa średnio 150 kW na godzinę, zaś aerator OXYGEN intensive zaledwie 10 kW. Zwykle wodę dotlenia się za pomocą specjalnych sprężarek, czyli powietrze jest do niej wtłaczane. Tymczasem oryginalne urządzenie z Polimatdziała wręcz odwrotnie. Ma prostą budowę i działa w oparciu o podstawowe zasady fizyki. Podaje wodę do góry, po drodze jest ona rozpryskiwana i spływa fontanną w kropelkach, oczywiście już napowietrzona.
Mają aerator w oczyszczalni Kapuściska
Ten aerator przetestowała m.in. Oczyszczalnia Ścieków Kapuściska w Bydgoszczy. - Jest u nas, był bardzo długo badany pod względem technologicznym i energetycznym, mamy o nim jak najlepszą opinię - zapewnia Jerzy Legun, zastępca dyrektora ds. technicznych w oczyszczalni Kapuściska.
- Aeratory napowietrzają wodę, umożliwiają biologiczne oczyszczanie ścieków. Zwykle działają tak, że sprężarki wpompowują wodę do zbiorników ze ściekami. Natomiast ten wyróżniony w plebiscycie "Nasze Dobre Kujawsko-Pomorskie.jakości Gazety Pomorskiej 2012" jest urządzeniem powierzchniowym. Dlatego, jak najbardziej, można go również wykorzystywać do oczyszczania wód w jeziorach, stawach, kanałach czy rzekach - mówi dyrektor Legun.
Twierdzi, że ma świetne możliwości techniczne, a jego istotnym walorem jest również małe zużycie energii elektrycznej na metr sześcienny ścieków.
Dodajmy jeszcze, że walory aeratora OXYGEN intensive doceniło także m.in. Ministerstwo Środowiska.
W październiku zeszłego roku nagrodziło statuetkami laureatów drugiej edycji konkursu "GreenEvo - Akceleratora Zielonych Technologii". Są wręczane za najbardziej konkurencyjne i innowacyjne rozwiązania prośrodowiskowe, które mają szansę stać się polskimi hitami eksportowymi. Jednym z laureatów była właśnie bydgoska spółka Polimat Eko.
