Gospodarstwa ekologicznego Państwa Babalskich nie trzeba przedstawiać. Bo to znani i cenieni producenci nie tylko na lokalnym rynku. Chętnie uczestniczą w naszym plebiscycie. O tytuł „Supersmak Gazety Pomorskiej 2018” rywalizuje mąka z samopszy.

Aleksandra i Mieczysław Babalscy od 1986 roku prowadzą gospodarstwo ekologiczne w Pokrzydowie, w którym uprawiane są między innymi stare gatunki zbóż, ale też hodowane kury zielononóżki i perliczki oraz bydło rasy czerwonej polskiej.

Podstawową działalnością ich gospodarstwa jest jednak przetwórstwo zbóż ekologicznych.

Od 1991 roku działa przy nim Wytwórnia Makaronu BIO.

Ale powstają w niej nie tylko makarony (pszenne, żytnie, orkiszowe i z ziołami), ale również rozmaite mąki - z samopszy, razowe pszenne, żytnie, orkiszowe, jęczmienne, owsiane i gryczane.

NASZE DOBRE Z KUJAW I POMORZA 2018. GŁOSOWANIE TRWA. FIRMY LICZĄ NA WAS

Do naszego plebiscytu została zgłoszona mąka z samopszy - nowość na rynku.

Samopsza to najstarszy gatunek pszenicy - jej wiek szacuje się na około 9 000 lat. To odmiana dzika, uważa się ją za roślinę leczniczą.

Samopsza obfituje w białko, które ma bardzo korzystny skład, zawiera bowiem niewystępujące w pszenicy i orkiszu aminokwasy: fenyloalaninę, tyrozynę, m etioninę i izoleucynę. Są to aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. Aminokwasy wpływają korzystnie na pracę układu nerwowego.

Ponadto mąka z samopszy zawiera mikro- i makroelementy: magnez, żelazo, cynk, mangan.

W każdym przepisie można zastąpić inną mąkę mąką z samopszy, bo jest nie tylko zdrowsza, ale też dodaje potrawie delikatnego, orzechowego smaku.

Mąka z samopszy używana jest najczęściej do wypieków chleba, ciast, ciasteczek, a także do naleśników czy placuszków.

Warto przypomnieć, że w 2014 roku właściciele Wytwórni Makaronu BIO odznaczeni zostali Kawalerskim Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

TUTAJ MOŻECIE ODDAĆ GŁOS NA MĄKĘ Z SAMOPSZY