W Jastrzębiu (gm. Drzycim), w Zakładach Przetwórstwa Mięsnego "Kier", odbyła się w czwartek konferencja pn. "Biogazownia utylizacyjna do przetwarzania odpadów poprodukcyjnych i osadów ściekowych z zakładów przetwórstwa mięsnego".
Lokalizacja nie była przypadkowa, ponieważ w Jastrzębiu działa nowa biogazownia. Produkowany w niej gaz w całości pożytkowany jest dla potrzeb energetycznych zakładu. Pozyskiwany jest on z odpadów zwierzęcych powstałych w drodze produkcji.
Przemiana odpadów w energię budzi rosnące zainteresowanie przedsiębiorców w tej branży. - W konferencji uczestniczyli przedstawiciele tak wielkich zakładów, jak Olewnik i Stokłosa. Zainteresowali się biogazownią w Jastrzębiu, bo chcieliby taką mieć u siebie - mówi Elżbieta Kwiatkowska z Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Odnawialnych Źródeł Energii, współorganizatora konferencji w Jastrzębiu.
Inwestycja w Jastrzębiu ma duże znaczenie dla naszego środowiska, którego jakość budzi niepokój inspektorów.
Z raportu Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wynika, że powiat świecki zajmuje drugie miejsce wśród powiatów ziemskich (po powiecie inowrocławskim) pod względem zanieczyszczenia powietrza.
Do tego problemu odnosi się również analiza wykonana na potrzeby strategii rozwoju powiatu świeckiego. Czytamy w niej, że "Zanieczyszczenie powierza na terenie powiatu poprzez emisje z lokalnych, stacjonarnych źródeł przemysłowych stanowi duży problem". Wykazano, że wyróżniamy się na tym tle w kujawsko-pomorskim, bo zanieczyszczenia pyłowe generowane w powiecie świeckim wynoszą 10,1 proc. emisji dla całego województwa, a gazowe aż 21,8 proc.
Inwestycje, taka jak w Jastrzębiu, przyczyniają się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery i poprawy jakości naszego powietrza.
Czytaj e-wydanie »