- Stal czy szkło to także materiały naturalne, powszechnie kojarzone z nowoczesnymi wnętrzami np. w stylu loftu - mówi Dobromiła Kazuro, projektantka wnętrz z Dekoratorni Złoty Kot. - Surowa stal, jak miedź i mosiądz może mieć też zastosowanie dekoracyjne we wnętrzach tradycyjnych i rustykalnych poprzez zastosowanie detali ręcznie kutych, patynowanych: relingów, wieszaków, uchwytów, zawiasów drzwiczek, lamp czy elementów zastawy stołowej.
- Kamień z kolei starzeje się z szacunkiem - po latach nie traci nic ze swojego uroku. Płytka natomiast już nie - tłumaczy Anna Sutuła z Perfect Home, aranżacja wnętrz.
Zastosowanie
Materiały naturalne są wykorzystywane do aranżowania wnętrz w różny sposób. Stanowią niepowtarzalny element wykończenia, ponieważ nie ma dwóch takich samych desek czy płyt z kamienia. Najprościej można je podzielić ze względu na pochodzenie. Skóra, futro, rogi czy kości są pochodzenia zwierzęcego. Drewno, łodygi, jak bambus, wiklina, włókna do plecionek, kora, także korek, łupiny orzechów, tykwy, nasiona - roślinnego. Trzecią grupę stanowią materiały mineralne, jak marmur, granit, trawertyn, kwarcyt, piaskowiec. We wnętrzach wykorzystuje się też kamienie polne i otoczaki. Rzadziej spotykane są minerały szlachetne, głównie ze względu na wysoką cenę. Mogą one być ozdobą żyrandoli, armatury, tapet, uchwytów mebli.
Popularne tkaniny naturalne (surowy len, bawełna) wykorzystywane na zasłony, pokrycia mebli, powleczenie poduszek, spotkamy w okładzinach ścian, plecionkach i ozdobnych linkach. Używana do tworzenia detali dekoracyjnych glina szamotowa jest wymagającym materiałem ze względu na konieczność umiejętnego jej wypalenia, tak jak naturalne szkło, posiadające na swojej powierzchni niepowtarzalne układy pęcherzyków powietrza i zacieków - materiały te stanowią zaskakujący element we wnętrzu, które wyposażone jest głównie w sprzęty z materiałów fabrycznych, gładkich, lśniących i powtarzalnych.