
Co zrobić, żeby warzywa dobrze rosły? Zastosuj nawóz
Co zrobić, żeby warzywa urosły duże? Jakie nawozy - najlepiej naturalne - i kiedy zastosować? Ci, którzy mają i uprawiają ogródki od lat, dobrze wiedzą, że jesień jest najlepszą porą, by zadbać o przyszłoroczne zbiory. Początkujący działkowcy czy ludzie, którzy niedawno zyskali kawałek ziemi i zakładają warzywniki, powinni poznać tę tajemnicę. Dorodne warzywa z własnego ogródka nie muszą być jedynie marzeniem.
Nawozy, w tym te naturalne, jak obornik mają użyźnić glebę.
Naturalny nawóz, czyli obornik - stosuj jesienią
Kiedy już zebraliśmy to, co wcześniej zajmowało teren, na którym w przyszłym sezonie mają znaleźć się warzywa, czas przygotować grunt.
Najczęściej stosowane są oborniki: kurzy, krowi, gołębi, koński.
Na małym terenie trudno stosować różne oborniki, wystarczy, jeśli zdecydujemy się na ten odpowiadający tym warzywom,na których najbardziej nam zależy.
Jaki obornik do jakich warzyw i gleb? Czytaj w kolejnym slajdzie --->

Jakie obornik na jaką glebę i pod jakie warzywa?
Obornik koński niewiele sodu, bardzo dużo azotu. Dobrze się sprawdza na glebach ciężkich i lekkich, gliniastych i mokrych. Rekomendowany pod uprawę marchwi, selera, ziemniaków, pora i grochu.
Warto zastosować w przypadku trawników.
Obornik bydlęcy będzie dobry na glebach piaszczystych, zatrzymuje w nich wodę i odkwasza (pH 7,5). Ma sporo składników odżywczych, takich jak azot, fosfor i magnez. Polecany do uprawy grochu, kalarepy, brukwi, jarmużu, kapusty i szparagów.
Obornik świński również zalecany na gleby piaszczyste. Dużo w nim azotu, dlatego obornik pochodzący od trzody chlewnej będzie odpowiedni pod uprawę: cebuli, kalafiora, kapusty, szpinaku i buraków.
Obornik kurzy - ma największą zawartość składników odżywczych. Trzeba go stosować z ostrożnością, bo naszemu warzywnikowi grozi przenawożenie, co może sprawić, że warzywa będą rosły wolniej, ich rozwój może nie być prawidłowy. Obornik kurzy wymienia się jako właściwy pod ziemniaki, kukurydzę czy pomidory.
Kedy stosować kompost? Czytaj pod kolejnymi zdjęciami --->

Kompost - kiedy zastosować na warzywnik?
O ile obornik powinien trafić na pole teraz, tak z kompostem lepiej zaczekać do wiosny. Wystarczy go przegrabić, podczas gdy obornik należy przykryć ziemią, przekopać nasz ogródek warzywny.
Kompost - tworzą się w nim substancja huminowe, "w procesie kompostowania powstają bardziej przyswajalne formy materii organicznej niż te, które są dostępne w oborniku. Dlatego też kompost nadaje się do poprawy bilansu materii organicznej w glebie", czytamy na stronie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Dlaczego obornik jest takim cennym nawozem?
Obornik, uniwersalny i naturalny nawóz to przefermentowane odchody zwierząt wraz ze ściółką, najczęściej słomą. W 10 tonach zawiera około 50 kg azotu; 30 kg fosforu; 70 kg potasu, a ponadto 50 kg CaO i 19 kg MgO, czytamy w jednym z artykułów Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Dalej: Gnojówki roślinne - do nawożenia upraw i jako naturalne środki ochrony roślin --->