https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele planują zmianę formuły strajku. Chcą pomóc uczniom. Nowa koncepcja ZNP to strajk rotacyjny

Bartosz Wojsa
Nauczyciele planują zmianę formuły strajku. Chcą pomóc uczniom
Nauczyciele planują zmianę formuły strajku. Chcą pomóc uczniom arc PPG
Nauczyciele wciąż nie doszli do porozumienia ze stroną rządową w sprawie podpisania porozumienia i zakończenia ewentualnego strajku. Na horyzoncie pojawił się za to pomysł zmiany formuły protestu. - Poważnie myślimy nad strajkiem rotacyjnym - powiedział w RMF FM Sławomir Broniarz, szef zarządu głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Poważnie rozważamy zmianę formuły strajku w szkołach - powiedział reporterowi RMF FM Sławomir Broniarz, szef zarządu głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego, który razem z Forum ZZ prowadzi ogólnopolski strajk nauczycieli. To nowa informacja, która być może zmieni oblicze strajku. Do tej pory polegał on na tym, że nauczyciele powstrzymywali się od wykonywania obowiązków służbowych, w tym prowadzenia zajęć czy opieki nad dziećmi. Teraz zastanawiają się, czy zmienić formułę na strajk rotacyjny.

Opcji jest kilka. Strajk rotacyjny miałby zakładać, że nauczyciele będą strajkować raz w jednej, raz w drugiej placówce oświatowej, nie we wszystkich naraz. Druga możliwość zakłada, że strajk podejmie tylko część nauczycieli, tak, by reszta mogła prowadzić w tym czasie lekcje. Później pedagodzy mają się zmieniać, aż do odwołania protestu nauczycieli.

Czytaj także:
Czy dzieci powinny odrabiać dni strajku nauczycieli? Jest odpowiedź Kuratorium w Katowicach

Jak mówił reporterowi RFM FM Broniarz, cel jest jeden, ale bardzo ważny. Chodzi o to, by przed zbliżającym się końcem roku uczniowie mieli możliwość poprawić oceny niedostateczne, mieli szansę na promocję do kolejnej klasy czy wyjazdu na zieloną szkołę. Tym bardziej, że nie wiadomo, jak długo potrwa strajk. Może też odbywać się podczas zbliżających się matur, a wówczas - bez pracujących nauczycieli - nie można byłoby na przykład zakwalifikować maturzystów do egzaminu. Takiego problemu ZNP chce uniknąć.

- Nie możemy młodzieży utrudniać dostępu do tego egzaminu - mówi Broniarz. To, jak dokładnie ma wyglądać zmiana formuły strajku i czy w ogóle do niej dojdzie, ma zostać przedstawione w najbliższym czasie przez ZNP. Niewykluczone, że stanie się to jutro, 12 kwietnia.

Tymczasem przypomnijmy, że strajk nauczycieli trwa od poniedziałku, 8 kwietnia. Według najnowszych danych ZNP, w województwie śląskim przyłączyło się do niego ponad 2 tys. placówek oświatowych spośród 2,5 tys. działających w Śląskiem. Kuratorium Oświaty w Katowicach podaje jednak inne dane: - Nie chcemy podawać konkretnej liczby, bo ona cały czas się zmienia, ale jest to około 50 proc. placówek - mówiła kilka dni temu Urszula Bauer, śląska kurator oświaty.

Najbardziej stresujący moment strajku, zwłaszcza dla uczniów, miał miejsce w środę, 10 kwietnia, kiedy rozpoczynały się ostatnie w historii egzaminy gimnazjalne. Do samego końca nie było bowiem pewności, czy ze względu na braki kadrowe spowodowane nauczycielskim strajkiem organizacja i przeprowadzenie testów będzie możliwe. Nie wiadomo było, czy znajdą się osoby, które mogłyby nadzorować przebieg egzaminów gimnazjalnych. Szybko okazało się jednak, że problem udało się rozwiązać.

[Strajk nauczycieli: protest song pedagogów z Gliwic podbija internet - zobacz wideo]

- Zgłosiło się do nas ponad 500 osób chętnych do pracy w komisjach - ogłosiła we wtorek Urszula Bauer. - Egzaminy odbędą się - zapewniała. I rzeczywiście, zarówno w środę, jak i czwartek egzaminy odbyły się zgodnie z planem. - Stało się tak we wszystkich placówkach w naszym województwie - mówił nam Robert Wanic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie. W komisji zasiadali nauczyciele, którzy nie podjęli strajku, ale też emerytowani pedagodzy czy katecheci.

Jutro, 12 kwietnia, czeka nas ostatni egzamin gimnazjalny - z języka obcego nowożytnego. Nic nie wskazuje na to, by miały pojawić się problemy z jego organizacją. Jeśli do porozumienia ZNP i Forum ZZ ze stroną rządową nie dojdzie (a we wtorek propozycje rządu zostały przez związkowców po raz trzeci odrzucone), strajk będzie trwał też podczas egzaminów ósmoklasisty, które przypadają na 15-17 kwietnia. Wówczas w szkołach znów mogą pojawić się problemy związane z powołaniem komisji egzaminacyjnych.

Realne zarobki wielu nauczycieli z woj. śląskiego. Sprawdź, ile zarabiają nauczyciele w zależności od stażu pracy, stopnia czy placówki, w której uczą >>>

Ile zarabia nauczyciel? Realne pensje nauczycieli z dowodów ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Komentarze 18

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
JA
Ha ha ha. Czemu? Gdyż okazało się,że egz się odbyły i bez nich plus zaczęły się głośne wyppwiedzi rodziców. ??? Przykre ale prawdziwe
U
Uczeń technikum: Kasia
Ale co z nami? Co z uczniami z techników? Co z naszymi egzaminami? Co z naszym wykształceniem? To wszystko jakaś kpina! Większość uczniów, ma już załatwiona prace i podpisane umowy na wakacje! Nie można tak teraz z nich usunąć! Niektórzy już maja wykupione bilety na wakacje! Co mamy wyrzucić kasę w błoto? Mamy odrabiać to wszystko? A co jeżeli większość osób ma zagrożenia, lub brakuje nam ocen? Ten kraj sam sprawia, ze mieszkańcy ztąd odchodzą. Zamiast sobie wszyscy nawzajem pomagać to rzucamy sobie kłody pod nogi! Nie mam nic przeciwko nauczyciela aby więcej zarabiali, bo przecież większość nauczycieli są niczym rodzice, których niestety w wielu rodzinach brakuje (tych prawdziwych rodziców) ale przecież pieniędzy z drzewa się nie wyrośnie, oczywiscie, gdyby przestali dawać te kasę na więzienia i przeznaczyli to dla nauczycieli i szpitala, to by było zupełnie inaczej. Nie wiem, czy mam racje, nie wiem czy się przekonam, go możliwe, ze tak jak większość młodych dorosłych wyjadę z kraju by pracować gdzieś indziej. Mam nadzieje, ze kedyś sytuacja w naszym kraju się zmieni...
M
Mareks
zmiana formuły strajku ? pomoc dzieciom ?czy strach ,przed utratą wynagrodzenia i reakcją rodziców
M
Matka
Powinni strajkujących dostać zwolnienie z pracy zaraz by się obudzili.Ponadto 40h tygodniowo mogą w pracy sprawdzać klasowki i 26 dni urlopu,wtedy będzie sprawiedliwie.
b
bzyk
Strajk się nie sprawdza, bo nauczyciele strajkują 18 godzin tygodniowo, a reszta strajku odbywa się w domu, w czasie przeznaczonym na sprawdzanie klasówek. Nasilenie protestu nastąpi w wakacje.
G
Gosc
W dniu 12.04.2019 o 00:14, yreyeqy napisał:

A po co taki rotacyjny. Niech strajkują codziennie, więcej kasy zostanie w budżecie...


Ty pisiorku siedzisz i trolisz...
W
Wojciech

Sytuacja obecna przypomina rok 1980, tyle, że w roli PZPR jest teraz PiS, a zamiast stoczniowców mamy nauczycieli. Nagonka w mediach rządowych, próby zdyskredytowania przywódców strajku, próby skłócenia związkowców między sobą itd. to wszystko już było. Historia lubi się powtarzać, szkoda tylko, że cierpią na tym wszyscy. Ze strony rządzących jest jedyna propozycja i chcą do tego zmusić nauczycieli, zamknąć im usta, bo wiedzą, że łatwiej będzie wtedy manipulować masami wyborców. Nie patrzy się na perspektywę wieloletniej edukacji, tylko dominuje bieżący interes wyborczy.

Dlatego utrzymanie i przedłużenie protestu, który w finale powinien doprowadzić do istotnych i sensownych zmian w systemie edukacji wraz z godnym wynagrodzeniem za trud pedagogiczny, jest bardzo ważne. Należy znaleźć takie metody, które utrzymają protest, a nie odbiją się negatywnie na uczniach. Strajk rotacyjny, to dobry pomysł, mam nadzieję, że nie ostatni.

Uczestniczymy obecnie w wielkiej lekcji wychowania obywatelskiego, łatwiej dostrzegamy fałsz polityków, kształtuje się pokolenie przyszłości, które niedługo będzie rządzić naszym krajem i ważne by było ono dobrze wyedukowane.

Nauczyciele, Uczniowie, Rodzice - trzymajcie się - razem jesteśmy mocniejsi!

N
Nik
Chyba doszło do nich że nic takim postępowaniem nie zdziałają!!! Mają zastępstwo i boją się o stołki :-)
J
Jacek
Ten artykuł jest zbudowany z kłamstw. Żadna z informacji nie została potwierdzona w portalach źródłowych. Nie było żadnej wypowiedzi dla RMF FM. Albo W DZ publikują płatni trolle albo użyteczni i... .
y
yreyeqy

A po co taki rotacyjny. Niech strajkują codziennie, więcej kasy zostanie w budżecie...

S
Społeczeństwo
Macie w d... swoich uczniów, ich oceny, egzaminy i promocję do następnej klasy.... Egoiści jesteście bez godności i jakichkolwiek zasad. Zdemoralizowani i demoralizujący.
A
Aaa
Nie dla strajku rotacyjnego.
N
Nauczycielka
Moim zdaniem strajk rotacyjny nie ma sensu. Nie będę strajkować w taki sposób.
N
Nauczyciel
Bez rotacji- inaczej to nie ma sensu. Trzeba być twardym!!!!!!!!
M
Mikołaj
Zobaczyli że z egzaminami sobie MEN poradził to teraz zmieniają raptem front.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska