W środę, 28 kwietnia rząd przyjął nowy projekt ustawy w ramach trzeciego pakietu tarczy antykryzysowej. Dotyczy zmian niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Znalazł się w nim zapis mówiący o tym, że w roku 2020 minister edukacji, w drodze rozporządzenia, będzie mógł "wyłączyć" stosowanie niektórych przepisów Karty Nauczyciela.
Czytaj także: Szkoły szukają oszczędności. Łączą klasy, obcinają godziny i szykują się do cięcia etatów. Nauczyciele stracą pracę?
Rząd przygotował przepis, zgodnie z którym będzie mógł pozbawić nauczycieli np. urlopu wypoczynkowego. Wskazywać może na to art. 50, który pojawił się w ustawie. Zapis ten wzbudza niepokój członków Związku Nauczycielstwa Polskiego.
- Jesteśmy nastawieni do tej sprawy bardzo krytycznie. Ustawa daje ministerstwu bardzo szerokie uprawnienia, czyli np. skracanie urlopu nauczycielom lub wstrzymanie awansu zawodowego. Uważamy, że ten artykuł powinien zostać wykreślony i zgłosiliśmy się w tej sprawie do posłów Lwicy z prośbą o autopoprawkę - mówi Magdalena Kaszulanis, rzecznik prasowy Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Oto treść zapisu:
Art. 50. W roku 2020 minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, w drodze rozporządzenia, może wyłączyć stosowanie niektórych przepisów ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r. poz. 2215) w tym roku, dotyczących awansu zawodowego nauczycieli i urlopu wypoczynkowego nauczycieli, w zakresie, w jakim jest to niezbędne dla zapewnienia właściwego funkcjonowania jednostek systemu oświaty w roku szkolnym 2019/2020 oraz przygotowania nowego roku szkolnego, w tym przeprowadzania egzaminów, a także wprowadzić w tym zakresie odrębne unormowania, tak aby zapewnić warunki do realizacji zadań jednostek systemu oświaty oraz innych podmiotów realizujących zadania określone w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, biorąc pod uwagę podejmowane działania mające na celu przeciwdziałanie COVID-19
W uzasadnieniu do projektu ustawy nie ma konkretów wyjaśniających, o co tak naprawdę chodzi. Można się jedynie domyślać, że MEN – w drodze rozporządzenia – może wprowadzić ograniczenia w urlopach wypoczynkowych nauczycieli po to, aby przeprowadzić egzaminy oraz rekrutację do szkół średnich.
- Tak naprawdę w tym zapisie brak jakichkolwiek konkretów. Na pewno daje ministrowi bardzo duże możliwości. Możemy się jedynie domyślać, że chodzi o np. wydłużenie pracy szkoły na czas wakacji w związku z egzaminami czy przeprowadzeniem rekrutacji do szkół średnich - dodaje Magdalena Kaszulanis.
ZOBACZ TEŻ:
Koronawirus: Nowe zakazy i zasady. Musisz je stosować!
10 dowodów na to, jak ludzka głupota pomaga koronawirusowi. ...
Koronawirus: Rząd znosi kolejne zakazy. Sprawdź, co się zmieniło
Sprawdź też:
- 50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc nie poznasz!
- 15 kultowych miejsc w Poznaniu, których już nie ma. Pamiętasz je wszystkie?
- Poznań 1948. Zobacz, jak wyglądało miasto 3 lata po wojnie
- Tajemnica podwórka na Jeżycach. Czego nie widzą przechodnie?
- Tak wygląda schron pod zamkiem zbudowany dla Hitlera
- Ściśle tajny obiekt w Biedrusku wyburzony. Co kryła budowla?
Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:
