https://pomorska.pl
reklama

Nauka i rekreacja w otoczeniu zieleni. Procter & Gamble tworzy szkolne parki kieszonkowe

Materiał informacyjny Procter & Gamble
Procter & Gamble we współpracy z organizacją Dotlenieni.org rozpoczął projekt „Szkolne Parki Kieszonkowe”, którego celem jest zapewnienie dzieciom i młodzieży przyjaznych miejsc do odpoczynku, nauki i rekreacji w otoczeniu zieleni. Pierwsze parki kieszonkowe powstały na warszawskim Targówku.

Parki kieszonkowe to małe, zielone obszary tworzone na niezagospodarowanych częściach przestrzeni miasta, gdzie mieszkańcy mają możliwość zaznania chwili odpoczynku. To prosty koncept, realizowany niewielkimi środkami, który jednak znacząco wpływa na życie mieszkańców. W dużych miastach, gdzie brakuje miejsca na tradycyjne tereny zielone, a przestrzeń zdominowana jest przez budynki, dzięki parkom kieszonkowym mieszkańcy zyskują cenną przestrzeń na odpoczynek, relaks i rekreację. Co więcej – ich samopoczucie ulega poprawie. Przebywanie wśród natury obniża bowiem poziom stresu.

Pierwsze parki kieszonkowe na Targówku

Z zalet parków kieszonkowych będą mogli teraz skorzystać uczniowie warszawskich szkół. Dzięki współpracy koncernu Procter & Gamble i Fundacji Dotlenieni.org pierwsze parki kieszonkowe powstały już przy szkołach na warszawskim Targówku. Wybór miejsca nie był przypadkowy – to właśnie w tej dzielnicy mieści się fabryka Pampers i biuro należące do koncernu. Procter & Gamble chce być dobrym sąsiadem dla lokalnych społeczności, w bliskości których znajdują się fabryka i biuro firmy. Koncernowi zależy na tym, aby wnosić pozytywne zmiany w życiu swoich konsumentów nie tylko poprzez najwyższej jakości produkty, ale również poprzez aktywne działanie na rzecz społeczności. W ten sposób narodziła się idea stworzenia w sąsiedztwie fabryki parków kieszonkowych.

Jak mówi Justyna Rymkiewicz, Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej Procter & Gamble w Europie Centralnej:

„Produkty marek P&G ułatwiają codzienne życie naszych konsumentów. Te działania rozszerzamy na społeczność z najbliższego otoczenia firmy, między innymi dzieci i młodzież z naszej okolicy. Wierzymy, że takimi programami jak zakładanie szkolnych parków kieszonkowych przyczyniamy się do lepszej jakości życia naszych sąsiadów i ich dzieci.”

Odpoczynek i edukacja idą w parze

Parki kieszonkowe, które powstały przy szkołach na Targówku, wyglądem nawiązują do tradycyjnych parków. Wchodzi się do nich przez pergole, po których pną się rośliny. Oddziela ona pełną zgiełku przestrzeń szkoły od zielonego azylu. Wewnątrz parku znajdują się elementy, które budują przyjemną atmosferę: ławki, na których uczniowie mogą odpocząć czy zjeść śniadanie, młode drzewka, rabaty kwiatowe oraz skrzynki na warzywa. Na terenie parków kieszonkowych znalazły się również domki dla owadów oraz budki lęgowe dla ptaków.

W tworzeniu parków kieszonkowych wzięli udział uczniowie szkół, które zostały objęte projektem. Dzięki temu, że mogli pomóc w sadzeniu roślin i przygotowaniu pozostałych elementów parku, akcja zyskała walor edukacyjny. Uczniowie zdobyli konkretną wiedzę na temat środowiska, zasad jego funkcjonowania i wymaganej ochrony, a także poznali nowe gatunki roślin. Własnoręczna praca to dla nich również nauka odpowiedzialności. To oni mają wpływ na przestrzeń, która będzie im służyć jako miejsce odpoczynku i nauki. Co więcej, dzięki tworzeniu parku rozwijają umiejętność pracy w grupie oraz integrują się, dzięki czemu zyskują poczucie wspólnoty.

Jak podsumowuje przedstawiciel organizacji Dotlenieni.org:

- Cieszymy się, że dzięki zaangażowaniu pracowników Procter & Gamble i uczniów udało się stworzyć przestrzeń pełną zieleni oraz strefę edukacyjną, w której młodzież będzie mogła pogłębiać swoją wiedzę o środowisku i przebywać bliżej natury.

Nowe parki na horyzoncie

„Szkolne parki kieszonkowe” to kolejny z projektów Procter & Gamble, jaki ma na celu wspieranie lokalnych społeczności poprzez wprowadzenie korzystnych zmian w ich najbliższym otoczeniu. Doceniając znaczenie zielonych enklaw w miejskiej przestrzeni oraz ich użyteczność dla mieszkańców, koncern już planuje kolejne edycje projektu.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska