
Czym jest nauczanie domowe?
Nauka w czasie pandemii koronawirusa jest nie lada wyzwaniem. Wielu rodziców obawia się posłać swoje pociechy do szkół. Rząd z kolei przypomina, że nie posłanie dziecka do szkoły wiąże się z naruszeniem obowiązku edukacji i grozi za to kara nawet do 10 tysięcy złotych. Wielu rodziców decyduje się wystąpić do dyrektorów placówek edukacyjnych z wnioskiem o zgodę na edukację domową ucznia.
Edukacja domowa to spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą. Dziecko uczy się w domu, a rodzic jest jego nauczycielem. Mimo nauczania domowego, dziecko jest formalnie zapisane do szkoły na terenie swojego województwa. Otrzymuje legitymację szkolną i ma prawo uczestniczyć w dodatkowych zajęciach organizowanych przez szkołę. Pod koniec roku szkolnego dziecko musi podejść do egzaminu kwalifikacyjnego.
Każde dziecko, które ma od 6 do 18 lat, musi się uczyć. Spełnia wtedy obowiązek przedszkolny, szkolny i nauki. Dyrektor przedszkola albo szkoły może zgodzić się, żeby dziecko uczyło się w domu. Wtedy nauczycielami dziecka mogą być:
► rodzice,
► opiekunowie prawni,
► inne osoby, które wskażą rodzice albo opiekunowie.
Takie osoby nie muszą kończyć specjalnych studiów ani szkoleń.
Chcesz, żeby twoje dziecko uczyło się w domu? Złóż wniosek o zgodę na edukację domową. Sprawdź, jak to zrobić.
Zobacz więcej informacji na temat edukacji domowej >>>

Co należy przygotować, by złożyć wniosek o edukację domową?
Rodzic powinien złożyć wniosek o zezwolenie na edukację domową. Nie ma jednego wzoru takiego wniosku. Zapytaj w przedszkolu albo w szkole, czy ma wzór. Jeśli nie – napisz wniosek samodzielnie. Wyjaśnij w nim, dlaczego chcesz, żeby twoje dziecko uczyło się w domu,
► Załącz opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej (Idź z dzieckiem do poradni psychologiczno-pedagogicznej po opinię. Pracownik poradni oceni, czy twoje dziecko może uczyć się w domu). UWAGA - W CZASIE PANDEMII KORONAWIRUSA OPINIA Z PORADNI NIE JEST WYMAGANA! Więcej na temat opinii na dalszych kartach.
► Złóż oświadczenie, w którym napiszesz, że zapewnisz dziecku warunki, które umożliwią mu realizację podstawy programowej na tym etapie kształcenia – napisz je samodzielnie,
► Napisz zobowiązanie, w którym napiszesz, że twoje dziecko będzie przystępowało do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych – napisz je samodzielnie.
► Złóż dokumenty u dyrektora przedszkola albo szkoły (na rozpatrzenie wniosku dyrekcja szkoły ma 30 dni).
► Dokumenty można złożyć w dowolnym momencie.
Zobacz więcej informacji na temat edukacji domowej >>>

Jak oceniane jest dziecko?
Dziecko oceniane jest na podstawie rocznych egzaminów klasyfikacyjnych. Zakres egzaminów ustala dyrektor, który wydał zezwolenie na edukację domową. Po zdanych egzaminach twoje dziecko dostanie świadectwo ukończenia danej klasy. Na świadectwie nie będzie oceny z zachowania.
Zobacz więcej informacji na temat edukacji domowej >>>

Kiedy można cofnąć zezwolenie na naukę domową?
Możliwe jest to w kilku przypadkach:
► kiedy uznasz, że twoje dziecko powinno uczyć się w szkole – w takiej sytuacji złóż wniosek o cofnięcie zgody na edukację domową do dyrektora, który wydał zezwolenie,
► kiedy twoje dziecko nie przystąpi do rocznych egzaminów kwalifikacyjnych i nie usprawiedliwisz jego nieobecności albo dyrektor nie uzna twojego usprawiedliwienia,
► kiedy twoje dziecko nie zda rocznych egzaminów kwalifikacyjnych,
► kiedy okaże się, że zezwolenie na edukację domową jest nieważne.
Zobacz więcej informacji na temat edukacji domowej >>>