Według prognoz Rosyjskiego Laboratorium Astronomii Rentgenowskiej Słońca do burzy stopnia G2 dojdzie pod koniec września.
Czym jest burza magnetyczna?
To nagłe i intensywne zmiany pola magnetycznego Ziemi (magnetosfery). Zaburzenia te powodowane przez koronalne wyrzuty masy ze Słońca, powstające w czasie trwania rozbłysków, wywołują gwałtowne zmiany parametrów fizycznych wiatru słonecznego.
Burza magnetyczna stopnia G2 (średniej siły) może uderzyć w Ziemię w dniach 27-28 września. Jak podaje Sputnik Polska, 2 września odnotowano wystąpienie burzy magnetycznej stopnia G1.
Jak podają naukowcy, w poniedziałek 2 września odnotowano wystąpienie burzy słonecznej o słabszym stopniu G1.
Najsilniejszym burzom przyznawana jest kategoria G5. Występują one mniej więcej cztery razy w ciągu 11 lat. Burze magnetyczne tego typu mogą mieć znaczący wpływ na nawigację satelitarną oraz zasilanie na Ziemi.
Burze magnetyczne negatywnie oddziałują na ludzkie życie. Do najczęstszych objaw należą: złe samopoczucie, bóle głowy oraz senność. Fatalne skutki tego zjawiska mogą odczuć także Ci, którzy na co dzień nie mają borykają się nawet z najmniejszymi zdrowotnymi dolegliwościami.
Przez wiatr słoneczny zmienia się również pole magnetyczne naszej planety. Na skutek tego możemy spodziewać się utraty zasięgu w telefonach, nawigacji GPS czy telewizji satelitarnej. Mocna burza słoneczna może wpłynąć na przeciążenia sieci, a tym samym awarie prądu.
Czy możemy zmniejszyć negatywne skutki oddziaływania burzy magnetycznej na nasz organizm?
Aby uchronić się przed złym oddziaływaniem burzy magnetycznej należy unikać stresu i nadmiernego wysiłku fizycznego. Nie można pozwolić sobie na niewyspanie, a także zbyt krótki czas spędzony na świeżym powietrzu. Lekarze zalecają wykonanie kilku porannych ćwiczeń, które przyspieszą przepływ krwi w organizmie. W tym czasie najlepiej się nie przejadać, a także zrezygnować z kawy i alkoholu.
