Eksperci z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku wstępnie omówili wyniki próbnej matury.
Zrobili to wczoraj w Bydgoszczy podczas targów edukacyjnych INDEKS 2010. Młodzież mogła dowiedzieć się, jakie błędy najczęściej popełniała i co powinna uzupełnić w swoich wiadomościach.
Zainteresowanych nie brakowało.
Za co były punkty?
- Próbna matura z matematyki wypadła lepiej niż się wszyscy spodziewali - uspokajała na początek uczniów Maria Pająk-Majewska, koordynator matematyki w OKE. - Oficjalne wyniki otrzymacie 14 grudnia. Wtedy dotrą do szkół.
Czego mogą spodziewać się uczniowie? Otrzymają informacje o liczbie punktów uzyskanych za poszczególne zadania. Punktowano m.in. poszczególne etapy rozwiązywania zadań. - Nie przekreślaliśmy od razu odpowiedzi, najpierw sprawdzaliśmy, gdzie uczeń popełnił błąd i jaka to była pomyłka - podkreślała Maria Pająk-Majewska.
Najprostsze najtrudniejsze
A błędów, czasami bardzo prostych, nie brakowało. Maturzyści często mylili się w rachunkach, nie potrafili stosować wzorów i definicji.
- Niektórzy w zadaniach typu a,b,c zaznaczali wszystkie odpowiedzi licząc na to, że przykładamy arkusze do jakiegoś szablonu i w ten sposób ich rozwiązanie zostanie zaliczone. Tak nie jest. Skaner czyta wszystko - mówiła Maria Pająk-Majewska. - W zadaniach zamkniętych często też uczniowie zapominali o przenoszeniu rozwiązań na kartę odpowiedzi.
Maria Pająk-Majewska przypominała, że liczba zadań na prawdziwej maturze nie musi być dokładnie taka, jak ta na prawdziwej. Poradziła też uczniom, aby solidnie powtórzyli materiał, także stereometrię oraz rachunek prawdopodobieństwa (tych działów nie było na próbnym egzaminie).
W maju już na serio
Czy omówienie wyników przedstawione przez OKE uspokoiło uczniów? - Zobaczymy, jakie wyniki dostaniemy 14 grudnia - mówili ostrożnie.
- Wszystko można było zrozumieć, zastanowić się, jakie błędny popełniliśmy w swoich pracach - stwierdził Michał Domarus z X LO w Bydgoszczy. Podobnego zdania była Karolina Rucke z bydgoskiego Zespołu Szkół Budowlanych. - Najważniejsze było dla mnie to, że dowiedziałam się dokładnie, za co przyznawane są punkty. Przedtem nie miałam takich szczegółowych informacji.
Prawdziwą maturę z matematyki uczniowie będą zdawać 5 maja. Obowiązkowo wszyscy napiszą ją na poziomie podstawowym. Egzamin potrwa 170 minut. Aby go zdać, trzeba zdobyć przynajmniej 30 proc. punktów.
Przypomnijmy, że próbna matura z matematyki, zorganizowana przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, odbyła się 3 listopada. W regionie do egzaminu przystąpiło ponad 20 tysięcy uczniów.