Po zakończeniu piątkowego spotkania, szef resortu edukacji, odnosząc się do proponowanych przez związki zawodowe podwyżek dla nauczycieli, mówił, że są to decyzje, które „zapadają zdecydowanie wyżej niż w MEiN”. - Bo dotyczą one nie samej woli, bo wola jest, tylko reguł budżetowych, reguł wydatkowych, pewnych kotwic, pewnych rozwiązań prawa budżetowe również na szczeblu unijnym, które muszą już wypracowywać i rozwiązywać ten problem w centralach związkowych z premierem naszego rządu. Pan premier Morawiecki z centralami związkowymi - zwłaszcza z „Solidarnością”, do takich rozmów będzie przystępował, tu nie jest kwestia woli, tu jest kwestia prawa budżetowego – mówił Przemysław Czarnek na konferencji prasowej.
Dodał, że premier Morawiecki z centralami związkowymi zwłaszcza z „Solidarnością, do takich rozmów „będzie przystępował”.
Czarnek: Przedstawimy warunki osłonowe dla nauczycieli
– Sformułowaliśmy dzisiaj pewne warunki osłonowe czy rozwiązania osłonowe dla nauczycieli w nowym systemie wynagradzania i w nowym systemie pracy i płacy. Te warunki to są konkretne okresy przejściowe, ale też emerytura nauczycielska po 20 latach przy tablicy i po 30 latach pracy, po to, żeby umożliwić nauczycielom wybór – przekazał szef MEiN. - Nowy system pracy, nowe wynagrodzenia, zdecydowanie wyższe, tak jak już proponowaliśmy albo stary system pracy i okres przejściowy i emerytura ewentualnie wcześniejsza ta nauczycielska po 20 latach tablicowych – tłumaczył.
Kolejne spotkanie 18 listopada
Z kolei 18 listopada odbyć się mają rozmowy dwustronne, między resortem edukacji a związkowcami. Do tego czasu związki zawodowe mają przedstawić ministerstwu swoje zastrzeżenia i postulaty.
Tydzień po spotkaniu ze związkami zawodowymi przedstawiciele Ministerstwa Edukacji spotkają się z samorządowcami, którzy – jak wskazuje resort – poparli w dużej mierze postulaty MEiN.
Porumienienie związków i postulaty
13 października odbyło się spotkanie przedstawicieli trzech oświatowych związków zawodowych - Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność", FZZ "Forum-Oświata" i ZNP - dotyczące propozycji MEiN przedstawionych związkom zawodowym 21 września br.
Po jego zakończeniu związkowcy przekazali, że „decydowanie odrzucają propozycje Ministerstwa Edukacji i Nauki z 21 września 2021 r. dotyczące zmian w pragmatyce nauczycielskiej”.
Związki zawodowe przekazały, że domagają się powiązania wysokości minimalnych stawek wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej oraz przywrócenia nauczycielom uprawnień do emerytur na zasadach określonych w art. 88 Karty Nauczyciela.
