Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie puli na projekty osiedlowe. Radni miejscy z Włocławka przyjęli uchwałę w sprawie budżetu obywatelskiego

Joanna Chrzanowska
Joanna Chrzanowska
pomorska.pl
Wcześniej zasady budżetu obywatelskiego określało zarządzenie prezydenta, teraz potrzebna jest uchwała rady. Zmiany wymusiła ustawa o samorządzie gminnym.

Uchwałę radni podjęli podczas wtorkowej sesji (14 maja). Podstawowa zmiana jest taka, że nie będzie puli na projekty osiedlowe.

- W naszym mieście dzielnice nie mają statusu jednostek pomocniczych, dlatego nie można wyodrębnić puli na projekty okręgowe - wyjaśnia Bartłomiej Kucharczyk, kierownik referatu komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta we Włocławku. - To wielka szkoda, bo system, który sobie wypracowaliśmy we Włocławku, się sprawdzał. W tej chwili mamy mocno związane ręce. To niestety problem samorządów w całej Polsce.

Kolejne zmiany to m.in.: każdy wnioskodawca może złożyć odwołanie od negatywnego wyniku weryfikacji w terminie 7 dni od daty opublikowania wyników oceny projektów. Poza tym do realizacji projektu konieczne będzie przekroczenie minimalnego progu poparcia, czyli uzyskania co najmniej 100 głosów.

Jak mają się przebić projekty z mniejszych osiedli? Wszystko wskazuje zatem na to, że rywalizować ze sobą będą musieli mieszkańcy mniejszych i większych osiedli.

- To będzie niestety nierówna walka - uważa Czytelnik. - Mieszkańcy Zawiśla czy Rybnicy nie mają przecież szans z włocławianami z Południa czy Zazamcza.

Przypomnijmy, że w edycji budżetu obywatelskiego na ten rok do rozdysponowania były 4 miliony złotych - milion w ogólnomiejskiej puli i 3 mln zł na propozycje okręgowe. Już sama kwota pokazuje, projekty osiedlowe w BO miały ogromne znaczenie. W najbliższej odsłonie budżetu tak już nie będzie. Kwota w skali całego miasta na pewno się nie zmniejszy. Mamy ją jednak dopiero poznać. W zeszłym roku propozycje do BO można było zgłaszać od 21 maja do 15 czerwca. Niewykluczone, że składanie propozycji przez mieszkańców podczas tegorocznej edycji odbywać się będzie w czerwcu.

W zeszłym roku największym uznaniem włocławian cieszył się system roweru miejskiego. Wygrał w głosowaniu. Dzięki BO na dużym Południu zagospodarowany będzie teren wokół Szkoły Podstawowej nr 20, na Kazimierza Wielkiego rozbudowany zostanie plac zabaw przy Przedszkolu Publicznym nr 9, a przy Zespole Szkół 11 powstanie infrastruktura lekkoatletyczne. W Śródmieściu na przykład zagospodarowany będzie teren wokół Miejskiej Biblioteki Publicznej i Informacji Turystycznej. Dzięki BO przy Zespole Szkół Chemicznych powstanie ławeczka Marii Skłodowskiej-Curie, a plac zabaw na ul. Mostowej na Zawiślu będzie doposażony, a na Michelinie mieszkańcy będą mieli do dyspozycji siłownię zewnętrzną. Na Zazamczu będzie kontynuowana budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy Zespole Szkół Elektrycznych. Wiele inwestycji jest na etapie opracowywania dokumentacji. Żadne prace budowlane jeszcze się nie rozpoczęły.

Wideo. Flash INFO, odcinek 13 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska