Według projektantów łazienka i w.c. to najbardziej "nieprzesuwalne" pomieszczenia w całym domu. Muszą się one bowiem znaleźć tam, gdzie jest pion kanalizacyjny.
O ile w domkach jednorodzinnych mamy jeszcze pewne pole do popisu, o tyle w blokach musimy podporządkować się systemowi kanalizacyjnych rurek.
Przestrzeń do mycia
W łazience przede wszystkim trzeba się umyć i załatwić potrzeby fizjologiczne. W rozszerzonej wersji może ona służyć jeszcze jako pralnia i suszarnia. O ile pralkę coraz chętniej wyprowadzamy do współczesnej, zabudowanej kuchni, o tyle sedes, umywalka i kabina prysznicowa lub wanna w łazience być muszą. Jednak jak je rozmieścić, aby użytkownikowi było jak najwygodniej?
Według projektantów miejsce przy umywalce wymaga swobodnego prostokąta o wymiarach 90 na 55 cm.
Użytkując sedes, poruszamy się w prostokącie o wymiarach 60 na 90 cm. Odległości między sprzętami, szczególnie sedesem, a wanną nie powinny być mniejsze niż 20-25 cm.
Tylko umywalka, z uwagi na różnice w wysokości, może być przysunięta nieco bliżej.
Ciężkie jak ceramika
Wanna czy prysznic? Wybór zależy od upodobań właściciela łazienki.
Prysznic służy szybkiej, częstej kąpieli. Wanna dłuższemu relaksowi. Jeśli dysponujemy dużym pomieszczeniem, najlepiej jest zainstalować i to i to, bo wbrew pozorom ich funkcje nie zawsze się dublują.
Urządzeniem wzbudzającym największe kontrowersje jest bidet. W wielu krajach stanowi on wyposażenie obowiązkowe, u nas nadal traktowany jest jako ekskluzywny dodatek.
O wyposażeniu łazienki należy pomyśleć już przy wznoszeniu jej ścian. Nie wszystkie ścianki mogą bowiem udźwignąć ciężar ceramiki sanitarnej. Na przykład ulubiony materiał budowlańców, jakim są płyty z suchego tynku, nie da sobie rady nawet z najmniejszą wiszącą umywalką. Problemy może stwarzać nie tylko ciężka ceramika, ale także ogrzewanie np. podłogowe, które wymusza znajomość całości projektu domu. Trzeba bowiem pamiętać, że po zainstalowaniu systemu grzewczego, w układzie łazienki, niewiele można zmienić.
Wentylacja "gołych" ścian
Projektanci radzą, by nie bać się w łazience "gołych" ścian, bez płytek ceramicznych.
Kafle obowiązkowo powinny znaleźć się jedynie w mokrych strefach, do których zalicza się okolice prysznica i wanny.
W pozostałych miejscach dobrze sprawdzi się farba akrylowa czy też wodoodporna tapeta.
Projektując łazienkę pamiętajmy też o wentylacji. Nie można jej pominąć nawet tam, gdzie są okna. Odprowadzenie wilgoci jest szczególnie ważne przy częstym użytkowaniu prysznica. Zdaniem projektantów, w łazience najlepiej radzą sobie małe wentylatory mechaniczne.
Klimat z... dodatków
Klimat łazienki, tak jak każdego innego pomieszczenia w domu tworzą przeróżne dodatki. Mogą to być wieszaki i półeczki ze stali, dodatki z kamienia, a nawet rzeźby, obrazy czy kwiaty. Jeżeli pomieszczenie jest duże, mogą się w nim znaleźć większe meble, np. regały i krzesła z rattanu. No i oczywiście duże lustro...
