- Mimo że mieszkam w powiecie sępoleńskim wybrałem szkołę w Chojnicach. Dostałem się na profil technik grafiki i poligrafia cyfrowa w Technikum nr 3. Będę musiał dojeżdżać samochodem na przystanek autobusowy, ponieważ w Dużej Cerkwicy, gdzie mieszkam, nie ma bezpośredniego połączenia do Chojnic - mówi Jakub Wiese, absolwent kamieńskiego gimnazjum.
- 40 procent naszych absolwentów wybrało placówki z ościennych powiatów. Ostateczną liczbę uczniów, jaka będzie uczęszczać do naszych placówek, poznamy 16 lipca, kiedy rodzice kandydatów potwierdzą ich chęć nauki w danej szkole
- informuje Artur Juhnke z Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Sępólnie.
Liderem technika i branżówki
Wczoraj na liście zakwalifikowanych znalazło się 712 osób, które złożyły dokumenty w sępoleńskim i więcborskim liceum, w szkołach technicznych i branżowych w Sępólnie i Więcborku oraz w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie, która podlega pod Ministerstwo Rolnictwa.
Największy powód do dumy ma dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku. To ta szkoła jest w tym roku najbardziej oblegana. Aplikowało do niej 214 absolwentów.
Do technikum przyjęto 72 osoby po szkole podstawowej i 99 absolwentów gimnazjum. Natomiast do szkoły branżowej I stopnia zakwalifikowało się 25 absolwentów szkół podstawowych i 18 po gimnazjum. To o 100 proc. więcej osób niż w ubiegłym roku. 25 kandydatów nie znalazło się na liście, ponieważ nie dostarczyły pełnej dokumentacji na czas. - Tylu osób się spodziewaliśmy, ponieważ tak mówiły statystyki. Szacujemy, że do 20 proc. uczniów zrezygnuje. Na dziś mogę powiedzieć, że utworzymy cztery klasy techniczne i dwie klasy branżowe pierwszego stopnia - mówi dyrektor Sławomir Kulpiński.
Dodaje, że jeśli zdarzy się tak, że po 16 lipca będzie nawet więcej osób to warunki lokalowe pozwolą przyjąć większą ilość chętnych. Z tym, że ostateczna decyzja będzie należeć do starostwa.
Dyrektor Kulpiński nie ukrywa zadowolenia, że to jego szkoła jest kolejny raz najbardziej oblegana. Czy ma na to jakiś patent? -
Myślę, że to nasza oferta edukacyjna przyciąga tylu chętnych, ale mam też nadzieję, że istotną rolę odgrywa jakość pracy mojej kadry nauczycielskiej.
Tylko o siedmiu uczniów mniej ubiegało się o przyjęcie do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie. Do szkoły branżowej zakwalifikowało się 106 osób oraz 101 kandydatów do szkoły technicznej.
Najmniejszym zainteresowaniem cieszyło się Liceum Ogólnokształcące w Sępólnie Kr. Tam na liście zakwalifikowanych znalazło się 80 osób. (43 uczniów, którzy ukończyli szkołę podstawową i 37 absolwentów gimnazjum). „Pewniaków” jest 52 - te osoby złożyły oryginały świadectw. Z kolei w więcborskim ogólniaku zostało przyjętych 107 kandydatów - 49 absolwentów klas ósmych i 58 po gimnazjum.
Do ZSCKR w Sypniewie, która jest szkołą ministerialną, zostały przyjęte 104 osoby. Do kontynuowania nauki w technikum jest chętnych 40 absolwentów podstawówek i 20 po gimnazjum. Do szkoły branżowej zostało przyjętych 20 uczniów gimnazjum i 24 absolwentów ósmych klas.
Umacnia się rynek pracownika. Oto najbardziej pożądane zawody
