Cena za usługę: co najmniej 50 zł. Pani Ewa z Bydgoszczy pyta wprost: - Czy to znowu nie jest jakieś oszustwo? Tyle ostatnio piszecie o różnych naciągaczach. Czy rzeczywiście możliwe jest wyczyszczenie historii w BIK-u na żądanie klienta?
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Eksperci Biura Informacji Kredytowej odpowiadają, że nie ma takiej możliwości. - Wszelkie ogłoszenia zapewniające o możliwości usuwania negatywnych informacji z BIK „na żądanie” nie mają podstaw prawnych.
Możliwość usunięcia z BIK danych dotyczy tylko takich przypadków, kiedy jedyną podstawą prawną przetwarzania tych danych jest zgoda klienta.
Sytuacja taka ma miejsce w przypadku przetwarzania w BIK danych po wygaśnięciu zobowiązania i dotyczy tych klientów, którzy spłacali w terminie swoje zobowiązania. - Nie zachęcałabym jednak klientów banków do korzystania z tej możliwości, gdyż oznacza to w praktyce usunięcie z BIK danych pozytywnych, czyli tych odzwierciedlających rzetelnie spłacone kredyty, a więc stanowiących atut w relacjach z instytucjami finansowymi - mówi Małgorzata Bielińska, dyrektor ds. edukacji BIK.
Z kolei w przypadku danych negatywnych, czyli zarejestrowanych jako opóźnione w spłacie powyżej 60 dni, nie można ich usunąć. Poza tym BIK i banki mogą je przetwarzać przez 5 lat po wygaśnięciu zobowiązania - bez względu na wolę osoby, której dane dotyczą. Kwestie rejestrowania i przechowywania danych o historii kredytowej klientów banków rozstrzyga jednoznacznie prawo bankowe. Zgodnie z nim, nie można wyczyścić danych znajdujących się w BIK.
A jeśli w BIK znajdą się błędne dane o naszych zobowiązaniach? To jest inna kwestia i takie błędy można, a nawet trzeba natychmiast poprawić. Możemy to zgłosić bankowi samodzielnie i nie musimy za to nikomu płacić.
Ucho Prezesa online - odcinek 6 w internecie [WIDEO]
Jeśli zatem znajdziemy nieprawidłową informację na temat swoich danych kredytowych w raporcie BIK, powinniśmy zgłosić się do banku lub SKOK-u, który te nieprawidłowe dane przekazał. Gdy błąd zostanie zgłoszony, bank skoryguje lub zaktualizuje dane w bazie BIK.
Każdy z nas ma możliwość sprawdzania swojej historii kredytowej, szybko i bezpiecznie przez stronę www.bik.pl. Wystarczy zarejestrować się w BIK, potwierdzając swoją tożsamość. Dzięki temu zyskujemy dostęp nie tylko do swojego raportu, który prezentuje stan naszych bieżących i spłaconych kredytów, ale także do innych pożytecznych usług. - Znajomość stanu swoich kredytów pozwala świadomie budować swoją pozytywną historię kredytową, która jest atutem każdego kredytobiorcy w jego relacjach z bankami . Bank woli bowiem udzielić kredytu osobie, o której wie, jak spłaca raty, niż takiej, która jest anonimowa i nie ma na jej temat żadnych informacji w BIK - podsumowuje Małgorzata Bielińska.
Pogoda na dzień (25.02.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news
