O tym, że idą zmiany w toruńskich liceach, mówiło się już od kilku miesięcy. Od listopada ub.r. zespół ds. sieci szkół, który tworzą urzędnicy i radni, analizował sytuację w placówkach. W ostatnich dniach zebrał się dwukrotnie - w piątek i poniedziałek. Dopiero wczoraj miasto przedstawiło jego rekomendacje - zaraz po tym, jak urzędnicy zaprezentowali je dyrektorom liceów. Potwierdziły się nasze informacje. Zespół uznał, że należy stopniowo wygasić II i XII LO, a także przenieść IX do III LO - z budynku z Rydygiera na Bolta.
Nauczyciele i rodzice dowiedzieli się o tych zmianach z gazet pod koniec ubiegłego tygodnia. - Atmosfera w szkole jest fatalna - mówi jeden z nauczycieli IX LO. - Nie da się pracować. Wszyscy rozmawiają tylko o fuzji. Boimy się o przyszłość, że będziemy traktowani jak jak piąte koło u wozu i stracimy pracę. W 2012 r. były zwolnienia, a teraz likwidacja. Tyle energii i sił włożyliśmy w rozwój szkoły. Ręce opadają.
Czytaj także: Idą zmiany w toruńskim liceach. Bo ubywa uczniów
Będą protestować
Rodzice uczniów tego liceów nie chcą składać broni. Przygotowują pismo do władz Torunia. Zapowiadają protesty. Nie podoba im się to, że ich dzieci będą musiały dojeżdżać dalej - na Skarpę. Zespół zarekomendował, żeby uczniowie IX LO już od września zaczęli naukę w III LO. - To szkoła ze świetnymi warunkami lokalowymi, po termomodernizacji, z basenem, orlikiem oraz salą gimnastyczną - podkreśla Janusz Pleskot, szef magistrackiego wydziału edukacji. - Połączenie pozwoliłoby na pełne wykorzystanie możliwości obiektu i co ważniejsze, we wschodnim Toruniu powstałoby silne, duże liceum, mogące znakomicie konkurować z najlepszymi szkołami miasta. Obydwie szkoły osiągały dotąd zbliżone wyniki edukacyjne, więc połączenie placówek pozwoliłoby na zwiększenie ich potencjału - przekonuje dyrektor.
Maturzysto przygotuj się z nami. Rozwiąż testy maturalne w naszym serwisieMatura 2013
Z roku na rok malała liczba oddziałów w IX LO. Działa tam w tej chwili siedem klas trzecich, pięć drugich, a w tym roku szkolnym udało się utworzyć cztery pierwsze klasy. Tymczasem dane demograficzne wskazują, że liczba oddziałów nadal będzie spadać. Do budynku po tym liceum ma zostać przeniesiony Zespół Szkół nr 26, w skład którego wchodzą placówki specjalne: podstawówka, gimnazjum oraz szkoła przysposabiająca do pracy. Teraz szkoła mieści się w dwóch obiektach: przy Buszczyńskich oraz Kosynierów Kościuszkowskich. Dzięki przeprowadzce uczniowie wymagający szczególnej troski oraz ich opiekunowie będą mieć do dyspozycji obszerną szkołą, a także grono pedagogów, nauczycieli oraz terapeutów w jednym miejscu.
Coraz mniej uczniów
Od lat malała też liczba uczniów w II i XII LO. W pierwszej z nich działają dwie klasy (nie ma klasy pierwszej), w drugiej - siedem (we wrześniu powstały dwa oddziały). Uczniowie dokończą w nich swoją edukację. Według planów XII LO ma przestać istnieć od 1 września 2014 r., w II LO od tego roku ma nie być już naboru do klas pierwszych.
Mimo opinii zespołu prezydent Michał Zaleski rozważa, czy koniecznie jest wygaszenie wszystkich rekomendowanych placówek. Po przeanalizowaniu rekomendacji przedstawi radnym projekty uchwał. Zostaną rozpatrzone 21 lutego. W jutrzejszym wydaniu przedstawimy opinie rajców na temat zmian w sieci szkół.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »