https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie doczekali się na przekazy z KRUS-u, ale składki powinni zapłacić

Lucyna Talaśka-Klich
freeimages.com
Brak przekazu, o czym ostatnio informują interesanci KRUS, niestety nie zwalnia płatników z obowiązku terminowego opłacenia składek - wyjaśnia Kasa Rolniczego Ubepieczenia Społecznego.

Gospodarz z Tłuchowa:" Przesyłki z KRUS-u przekazuje od niedawna InPost zamiast Poczty Polskiej. Nie tylko ja, ale i wielu moich znajomych - rolników nie otrzymaliśmy w styczniu przekazów z KRUS-u z wysokością składek na ubezpieczenie społeczne rolników i ubezpieczenie zdrowotne za I kwartał br. Pojechałem do KRUS-u w Lipnie (oddalonym od mojego domu o 30 km) i sprawę załatwiłem. Niektórzy rolnicy nadal czekają na przekazy. Jakie spotkają ich konsekwencje za opłacenie składek z opóźnieniem? Czy będą musieli zapłacić np. odsetki? Proszę o wyjaśnienie, bo obawiam się, że sytuacja może się powtórzyć w kolejnym kwartale. Co w tej sytuacji mają począć rolnicy?"

Na pytanie odpowiada Artemiusz Zakurzewski zastępca dyrektora OR KRUS w Bydgoszczy:
"Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wyłoniła, w drodze przetargu nieograniczonego, operatora pocztowego InPost na świadczenie na rzecz KRUS usług pocztowych w obrocie krajowym i zagranicznym, obejmujących dostarczanie interesantom KRUS listów zwykłych, rejestrowanych lub ekspresowych czy za potwierdzeniem odbioru, ponadto paczek i przesyłek kurierskich.

W związku z monitami od rolników o niedoręczeniu im imiennych przekazów z wysokością składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne rolników za I kwartał 2015 r., informuję, że składki na wymienione ubezpieczenia za rolników i domowników obowiązują w takiej samej kwocie jak w IV kw. 2014 r. I należało je opłacić za I kw. 2015 r. Do 31 stycznia br.

W I kwartale br. zmienił się jedynie wymiar indywidualnie opłacanej miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla rolników prowadzących samoistne działy specjalne produkcji rolnej.

Minimalna miesięczna składka dla tych osób wynosi 158 zł (tj. 9 procent x 1750 zł minimalnego wynagrodzenia w 2015 r.). Podstawa wymiaru składki zdrowotnej dla wyżej wymienionych rolników odpowiada dochodowi ustalonemu dla opodatkowania podatkiem dochodowym. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne z omawianego tytułu za styczeń 2015 r. należy opłacić do 15 lutego br.

Zobacz też: Dopłaty do paliwa rolniczego - kiedy i ile zwrotu podatku akcyzowego? [wniosek]

Na przekazie do zapłaty składek za I kwartał 2015 r. płatnik powinien wpisać numer rachunku bankowego właściwej dla niego jednostki KRUS (placówki terenowej lub oddziału regionalnego), tj. numer konta, jak w przekazach z ubiegłego roku. W polu "Tytułem" należy wpisać odpowiednio: "składki za I kwartał 2015 r. Na ubezpieczenie społeczne rolników" lub "składki za I kwartał 2015 r. na ubezpieczenie zdrowotne".

Wysyłane rolnikom cokwartalne przekazy z wymiarem składek służą ułatwieniu dokonania zapłaty tych należności w ustawowym terminie i wymaganej kwocie. Brak przekazu, o czym ostatnio informują interesanci KRUS, niestety nie zwalnia płatników z obowiązku terminowego opłacenia składek w odpowiedniej kwocie. Sygnały o niedoręczonej korespondencji Kasa przekazała nowemu operatorowi usług pocztowych, aby wyjaśnił i wyeliminował powody braku lub nieskutecznego doręczenia urzędowej korespondencji z początku stycznia br. Wszystkie jednostki KRUS monitorują także w sposób ciągły należyte wykonanie umowy przez InPost.

Zobacz też: PROW 2014-2020. Ile dostanie rolnik na rozwój gospodarstwa?

Jednocześnie Kasa zwraca się z prośbą do ubezpieczonych rolników, jak również do świadczeniobiorców emerytur i rent rolniczych o bieżące powiadamianie terenowych jednostek Kasy, właściwych dla tych osób, o każdej zmianie adresu zamieszkania lub osobach upoważnionych do odbioru świadczenia lub innej imiennej korespondencji. KRUS przypomina także, iż ustawa z 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe w art. 40 zobowiązuje właścicieli nieruchomości do umieszczenia oddawczej skrzynki pocztowej przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w ogólnie dostępnej części nieruchomości, w celu prawidłowego i terminowego dostarczenia przesyłki do Adresata. Brak takiej skrzynki powoduje problemy w otrzymywaniu przesyłek pocztowych w terminie określonym przez operatora pocztowego.

Zasady poboru odsetek od niepłaconych składek normują przepisy art. 40a ustawy z 20 grudnia 1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, którego ust. 2 stanowi, że: "odsetek za zwłokę nie nalicza się, jeżeli ich wysokość nie przekracza 6,60zł"."

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marta
Leza pod plotami??a na plotach skrzynek brak mimo obowiązku ich posiadania! To gdzie do cholery wlozyc list skoro nie ma skrzynek? Bylam widzialam i wiem o czym mówię! !
T
Tomasz Dolnyslask

Do mnie listy z inpostu nie dochodza a jak juz dojdzie to po miesiacu . Za takie doreczanie to powinni byc cofnieci z doreczania przesyłek bo robia to tragicznie ! Listy walaja sie po korytarzach  leza pod płotami ! troche to dziwne bo uwazam ze powinna im byc cofnieta konsesja na doireczanie przesyłek jezeli tego nie potrafia robic !!

A
Angela

W naszej okolicy firma INPOST doręcza korespondencję w następujący sposób. Wjeżdżają we wies i jeśli w napotkanym domu wisi skrzynka, to wrzucaja do niej korespondencje dla całej wsi. Jak sie zmiesci. A jak nie to pod płot. Albo jeśli jest numer np 1 a potem 1a, 1b itd, to cała korespondencja laduje w skrzynce pod 1. I niech sobie ludzie oddają co nie ich. W tej firmie pracuję się na umowę zlecenie wiec co chwila pracuje ktoś inny. Nikt tych ludzi nie zna. Starsi ludzię się ich boją wpuszczać do domów. To nie listonosze, którzy obsługują codziennie swój rejon i za niego odpowiadaja. Gdzie ochrona danych osobowych, tajemnica pocztowa i inne tego typu rzeczy. Kto na to pozwala ? Może w miastach ta firma sie sprawdza ale na wsi nie.

A
Anna

Nie rozumiem dlaczego przetargi wygrywa Inpost jak wiadomo że sobie z tym nie radzi. Było dobrze to trzeba było to rozwalić a wszystkie straty pokryje rolnik. Po co za tem ten przetarg jak listy nie dochodzą a rolnik i tak musi płacić. Mogli wcale nie wysyłać wtedy by zaoszczędzii. A tak Inpost zarobił za to że nic nie zrobił.

A
Andrzej Pan

Niesamowite, jeśli krus nie był w stanie dostarczyć przesyłek do rolników to jakim prawem miałby teraz naliczać odsetki. Hasło, że składki wynoszą tyle co ostatnio nic kompletnie nie wnosi jak wypowiedź dochodzi do mediów 5 lutego a składki trzeba było zapłacić do końca stycznia...Mają możliwość by informować elektronicznie. Ludzie muszą sami jeździć do nich i sie łaskawie pytać a wszyscy wiemy jak w instytucjach państwowych wygląda załatwianie czegokolwiek....

 

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska